
Na sejmu v Bologni bodo do 7. aprila v ospredju strokovni program za založnike, avtorje, ilustratorje in mentorje branja ter srečanja z avtorji in ilustratorji. Vrstile se bodo tudi podelitve mednarodnih nagrad.
Za Andersenovo nagrado je letos nominiranih pet avtorjev in pet ilustratorjev. Žirija IBBY je finaliste izbrala izmed 57 nominirancev, med katerimi sta bila tudi Svetlana Makarovič in ilustrator Marjan Manček.
Sejma otroške in mladinske literature v Bologni se udeležuje tudi Slovenija. Na nacionalni stojnici v organizaciji Javne agencije za knjigo RS (JAK) bodo razstavljali vabljeni slovenski in zamejski založniki. Po njihovem izboru bodo predstavljeni najnovejši naslovi slovenskih avtorjev, posebej bodo izpostavljeni naslovi lani in letos nagrajenih avtorjev in ilustratorjev.
Med avtorji bodo izpostavljeni Mate Dolenc, Miroslav Košuta, Svetlana Makarovič, Miha Mazzini, Miki Muster z avtorskimi stripi, Andrej Rozman Roza, Lucija Stepančič, Peter Svetina in Vladimir P. Štefanec. Med ilustratorji pa Jože Ciuha, Zvonko Čoh, Maja Kastelic, Marjan Manček, Alenka Sottler, Damijan Stepančič, Hana Stupica, Peter Škerl in Ana Zavadlav.
Med izbranimi naslovi za priporočena dela za mlade - bele vrane bo na stojnici münchenske Internationale Jugendbibliothek na ogled tudi dela slovenskih avtorjev - slikanica Deček in hiša Maje Kastelic, avtorski strip Tanje Komadina Fino kolo in strip Živalska kmetija Andreja Rozmana Roze z ilustracijami Damijana Stepančiča, so sporočili z JAK.
Zakaj je koristno otrokom brati pravljice? Otroci med branjem izboljšajo svoj spomin in hkrati razvijajo navade za branje. Bralne navade se zelo hitro usvojijo, strokovnjaki pa trdijo, da je vse odvisno od staršev. Če želite, da bo vaš otrok imel rad knjige, za branje vsak večer rezervirajte vsaj 15 minut. Če imate doma prvošolca, izberite kratko basen ali pravljico. Ko mu jo boste prvič prebrali, bo otrok slišal, kako besede zvenijo. Pomembno pa je, da mu zgodbo še enkrat preberete, ker bo malček šele takrat razumel, o čem govori knjiga. Tretjič pa mu jo preberite zato, ker bo pripravljen prisluhniti, kako se pravilno in tekoče bere. Psihologi izpostavljajo, da ima glasno branje številne koristi. Otroci se takrat osredotočijo na eno stvar, izboljša se njihov spomin, s časoma postanejo samostojni bralci. Starejši bralci naj dnevno prav tako berejo na glas vsaj 15 minut. Vaša naloga pa je, da jih popravite, če nekatere besede izgovorijo napačno. |
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV