Bibaleze.si

Slovenci odvržemo vsako leto 15.000 ton plenic!

M.K.

Novice

1
18. 11. 2011 16.21

Ste vedeli, da približno 50 odstotkov vseh smeti v družini z dojenčkom predstavljajo plenice za enkratno uporabo? Slovenci jih vsako leto odvržemo do 15.000 ton, razgrajujejo pa se tudi do pol tisočletja!

plenica

 

Ob teh dejstvih se bodo posmehnili tisti starši, ki uporabljajo pralne plenice. A vendar je treba povedati, da sodijo plenice – pralne ali za enkrat uporabo – v skupino večjih onesnaževalcev okolja. Britanska agencija za okolje je opravila raziskavo, če pralne plenice res manj obremenjujejo okolje. Ugotovitve so šokantne: plenice za enkratno uporabo onesnažujejo okolje približno enako kot plenice za večkratno uporabo, razlika je le v tem, v kateri fazi uporabe in odlaganja predstavljajo večjo obremenitev za okolje.

Na Zvezi potrošnikov Slovenije pravijo, da »plenice za enkratno uporabo okolje najbolj onesnažujejo v fazi proizvodnje, transporta in odlaganja, plenice za večkratno uporabo pa predstavljajo največjo obremenitev za okolje zaradi porabe elektrike, ki je potrebna za pranje in sušenje«.

Zanimiva dejstva

Ste vedeli, da povprečen Slovenec, ki ima doma dojenčka, letno za plenice zapravi od 1000–2000 evrov? Znesek je seveda odvisen od obdobja – glede na to, kdaj začnemo otroka odvajati od pleničk – in pogostnosti zamenjav. Prav zato se podatek o porabljenih pleničkah slovenskih dojenčkov giblje med 10.000 – 20.000 ton na leto, kar skupno pomeni 23% vseh odpadkov, ki jih proizvedejo gospodinjstva.

Poglejte si nenavadno tekmovanje Houstončank.
 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863