
Namen letošnje akcije z geslom Zvočno okolje v vrtcih in šolah je osveščanje o pomenu dobrega učnega okolja v vrtcih in šolah za zdrav razvoj otroka, so v sporočilu za javnost zapisali na NIJZ.
Rezultati ankete, ki so jo izvedli na NIJZ, so pokazali, da je dobra petina obravnavanih vrtcev v hrupnem okolju zaradi cestnega prometa. Nekoliko manj se vzgojitelji pritožujejo zaradi slabe akustike prostorov. V anketi je sicer sodelovalo 334 vzgojiteljev in vzgojiteljic v skupaj 108 vrtcih.
Po besedah Sonje Jeram z NIJZ si v vseh omenjenih vrtcih želijo izboljšanja stanja. Jeramova je opozorila, da zvočno okolje v vrtcih in šolah omogoča zdrav razvoj otroka.

Hrup v vrtcih lahko izvira od zunaj ali pa je vir hrupa v sami stavbi. Hrup pri svojih dejavnostih povzročajo tudi otroci sami. Jeramova je ob tem kot rešitev izpostavila pedagoške ukrepe, predvsem učenje poslušanja.
Na NIJZ so v sodelovanju z Agencijo RS za okolje izdelali kazalec o izpostavljenost otrok povišani ravni hrupa zaradi cestnega prometa v vrtcih in osnovnih šolah. Kazalec je izdelan za Mestni občini Ljubljana in Nova Gorica.
Okoljski kazalec kaže, da so otroci v osnovnih šolah in vrtcih v MOL potencialno izpostavljeni previsokim ravnem hrupa zaradi cestnega prometa. Od 110 vrtcev in 53 osnovnih šol je 14 vrtcev in tri šole v območju hrupa, kjer je na vseh štirih fasadah stavbe presežena mejna vrednost okoljskega hrupa za igrišča, določena kot priporočilo Svetovne zdravstvene organizacije.
V šolskem letu 2010/2011 je bilo tako v Ljubljani potencialno izpostavljenih povišanim ravnem hrupa 498 učencev oziroma 1429 otrok v vrtcih. V Mestni občini Nova Gorica od 16 vrtcev in 11 osnovnih šol pri nobeni stavbi mejna vrednost ni bila presežena na vseh štirih fasadah, so še zapisali na NIJZ.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV