Otroci se bodo v šolske klopi vrnili v ponedeljek, po besedah izvršnega direktorja Unicef Slovenija Tomaža Bergoča pa so otroci pogosto tarče medvrstniškega nasilja na poti v šolo in iz šole domov, zato je veliko točk postavljenih po teh poteh.
V preteklem šolskem letu so našteli 54 obiskov otrok, ki so se znašli v resnejših težavah in je bilo potrebno posredovanje policije ali strokovnih služb, pa je poudaril promotor Unicefovih Varnih točk, komik Boštjan Gorenc Pižama.
Kje so Varne točke?
Varne točke so vzpostavljene v zelo različnih prostorih, od lekarn, cvetličarn in frizerskih salonov do knjižnic, trgovin pa tudi slaščičarn. To otroku, kakor je pojasnil Bergoč, omogoča, da pomoč poišče anonimno. In če otroci vedo, da te točke obstajajo, se počutijo bolj varne, je še dodal.

Zaposleni v prostorih, ki so tudi Varne točke, so usposobljeni tako, da reagirajo mirno, otroka poskušajo umiriti ter izvedeti, kaj je narobe in presoditi, koga poklicati v katerem primeru. Zato v Unicefu tudi težijo k temu, da se za Varno točko izbere prostor, ki je odprt skozi cel dan, je poudarila vodja projekta Alja Otavnik. Otavnikova sicer pogreša še nekaj novih Varnih točk, predvsem na jugovzhodu Slovenije.
Po besedah Bergoča se namreč rane zacelijo, modrice izginejo, psihične poškodbe pa lahko ostanejo celo življenje. In če nasilje ostane nevidno, je tudi nekaznovano, otroci se s tem sprijaznijo, nasilneži pa lahko s svojimi dejanji nadaljujejo.
Letake o tem, kje so Varne točke, se zato razdeli po šolah, kjer so na voljo učencem. V Unicefu namreč poudarjajo, da je pomembna ozaveščenost otrok, da imajo tudi to možnost. Kot je namreč poudaril Bergoč, se oblike nasilja spreminjajo in danes ne govorimo le o fizičnem nasilju, temveč denimo tudi šikaniranju po spletu, predvsem družabnih omrežjih.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV