Minister za izobraževanje Jernej Pikalo se je udeležil zaključnega dela strokovnega srečanja ravnateljic in ravnateljev srednjih šol, ki ga je v Portorožu organizirala Šola za ravnatelje. Predstavil je ključne usmeritve na področju srednjega šolstva v aktualnem mandatu.
Med naštevanjem načrtovanih ukrepov je med drugim napovedal, da bodo v prihodnjem letu v sodelovanju z Zavodom za šolstvo zasnovali prenovljen sistem kariernega razvoja zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. Lotili se bodo prenove tudi "Bele knjige" na podlagi široke strokovne razprave o družbeni vlogi izobraževanja do leta 2030.
V zvezi z novo ureditvijo delovnega časa učiteljev, ki sproža precej vprašanj, ga skrbi, da "smo ubili akademskost v učiteljskem poklicu, ker preštevamo ure, namesto da bi se ukvarjali z doseganjem učnih ciljev in zagotavljanjem pedagoške avtonomije". Na Finskem recimo učitelji dejansko poučujejo in aktivno sodelujejo pri uvajanju morebitnih sprememb. Več o finskem šolstvu si oglejte v videu!
Spremembe tudi v srednjih šolah
Minister Pikalo se je dotaknil še vprašanja nadarjenih učencev in dijakov, ki ga po njegovih besedah trenutno rešujemo parcialno, nezadostno in stihijsko. Govoril je tudi o uvedbi digitalizacije v šolah, o krepitvi vloge državljanske vzgoje in o pilotnem projektu vajeništva, ki za zdaj še ne daje pravih rezultatov, saj se za vajeništvo odloča malo dijakov.
Izpostavil je tudi, da je treba urediti sistem vrednotenja splošne in poklicne mature na način, ki bo onemogočal sedanje anomalije. Glede pravilnikov na področju srednjega šolstva pa je zagotovil, da jih bodo "prevetrili in popravili na način, da bodo življenjski".
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV