
Predlog zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki so ga v obravnavo vložili poslanci ZL in ZaAB, v prvem branju pa so ga podprli v vseh poslanskih skupinah, zvišuje cenzus za brezplačna kosila osnovnošolcev s sedanjih 180 na 360 evrov dohodka na družinskega člana. S tem bi se število do brezplačnega kosila upravičenih otrok po besedah Mesca povečalo s sedanjih 16.500 na 44.000.
Ker je problematika urgentna, so po potrditvi zakona v prvi obravnavi v ZL predlagali, da se drugo branje opravi še pred začetkom naslednjega šolskega leta, je dejal Mesec. Po njegovih navedbah jih je pri tem podprla celotna opozicija, za koalicijo, ki je sicer v prvi obravnavi predlog podprla, pa po njegovih besedah ni jasno, zakaj podpisov za izredno sejo niso priložili.
"Sklepam pa, da očitno bolj razmišljajo o višanju obrambnega proračuna za 19 milijonov evrov letno ali pa ukinjanju dohodninske stopnje za najbogatejše, s čimer bi jim podarili 15-20 milijonov evrov, namesto da bi poskušali pomagati najrevnejšim otrokom," je pojasnil Mesec, ki upa, da si koalicija do sklica izredne seje premisli.
Po njegovih navedbah bi za uveljavitev zvišanja cenzusa v letošnjih mesecih prihodnjega šolskega leta, torej od septembra do decembra, potrebovali okoli šest milijonov evrov. Kot je dodal, predlog za zvišanje cenzusa podpirajo šole, občine in civilna družba, saj da v šolah sedaj ni poskrbljeno, da bi vsi otroci lahko prišli do kosila na neki normalen način.
Koalicijski poslanci so sicer že v razpravi ob prvem branju zakonskega predloga opozorili na vidika socialne pravičnosti in javno finančne vzdržnosti, ob tem so napovedali vložitev dopolnil k predlogu po proučitvi različnih modelov delnega subvencioniranja prehrane glede na dohodkovne razrede in možnosti postopnega uvajanja spremembe.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV