Strokovnjaki in starši na neurejenost pravic za osebe z avtizmom opozarjajo že vrsto let, a ministrstva doslej ostajajo gluha za potrebe oseb z avtizmom, ugotavljajo v vseslovenski iniciativi, ki se je oblikovala ravno zaradi neurejenosti razmer. Kot je za STA dejala Sandra Bohinec iz iniciative, je v slovenskem prostoru pomembno predvsem ozaveščanje, da v naši sredini obstajajo tudi osebe z avtizmom in kaj to sploh je.

V iniciativi so sicer prepričani, da bi za optimalen razvoj oseb z avtizmom tako strokovnjaki kot starši potrebovali javno dostopno institucijo, na katero bi se lahko obrnili in ki bi skrbela za podporo, informacije, izobraževanja, diagnosticiranje in svetovanje.
Po njihovem mnenju bi bilo treba tudi urediti zdravstveni sistem tako, da bi omogočil enakomernejšo dostopnost do zdravstvenih služb po vsej Sloveniji in s tem zagotavljal strokovno diagnostično in terapevtsko obravnavo. Kot poudarja Bohinčeva, je pogosta terapevtska pomoč nujna predvsem v zgodnjem otroštvu, tako kot otroci pa pomoč in nasvete potrebujejo tudi njihovi starši.
Prav tako bi bilo treba po njenih navedbah oblikovati sistem stalnega strokovnega izobraževanja za vzgojitelje, učitelje, specialne pedagoge, logopede in druge strokovne delavce v vzgoji in izobraževanju, ki obravnavajo otroke z avtizmom.
Kot navaja Bohinčeva, v Sloveniji ni podatkov o številu oseb z avtizmom, zato bi bilo nujno vzpostaviti tudi tovrsten register. Po njenih informacijah pa je tedensko s sumom avtistične motnje v pristojne institucije napotenih 20 otrok.
Na neurejene razmere bodo v iniciativi opozorili tudi na vseslovenski konferenci, ki jo pripravljajo 10. aprila v Ljubljani. Na njej želijo v odprtem in javnem dialogu s predstavniki ministrstev, društev, strokovnjakov in staršev doseči dogovor o konkretnih aktivnostih, kako naj se področje uredi. Po navedbah organizatorjev so udeležbo na konferenci med drugim že potrdili varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo ter ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak.
Avtizem je vseživljenjska razvojna motnja, za katero so značilne težave s komunikacijo, socialno interakcijo ter težave na področju fleksibilnosti mišljenja. Raziskovalci natančnega vzroka za pojav avtizma še niso odkrili. Raziskave pa kažejo, da lahko spremembe v razvoju možganov povzročijo kombinacije genetskih in okoljskih dejavnikov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV