Bibaleze.si

Katera znana Slovenka je končala v psihiatrični kliniki?

V.M.

Novice

7
03. 12. 2011 07.27

Depresija je čustvena motnja, ki vpliva na človekovo razpoloženje, misli in telo. Z depresijo se sooča mnogo ljudi, malo pa je takšnih, ki o težavah odkrito spregovorijo. Sabina Mali poudarja, da to ni nikakršna sramota.

Sabina Mali

 

Sabina Mali
Sabina Mali FOTO: Facebook
Tudi Sabina Mali se je soočala s hudo obliko depresije, zaradi česar so jo hospitalizirali v psihiatrični kliniki. Danes poudarja, da je zelo pomembno, da se ljudje soočimo z motnjo in poiščemo strokovno pomoč. Temnolaska je spoznala kar nekaj mamic, ki so trpele za poporodno depresijo, vsem, ki se s stisko soočate, pa sporoča, da ni nikakršna sramota, če poiščete pomoč, temveč zmaga za vas in vaše zdravje. Sabini so mamice zaupale, da se počutijo odtujene od otroka, da ne znajo poskrbeti zanj in da pogosto brez vzroka jočejo. Omenile so tudi, da se počutijo nemočne in nezaželjene, je povedala Sabina.

Poporodna depresija

Poporodni čas in dojenček naj bi prinesel novima staršema neskončno veselje in srečo. Skorajda ni človeka, ki se ne bi raznežil nad drobnim bitjem. Ponosnima in srečnima staršema z vseh strani čestitajo in čeprav bi morala v družini prevladovati radost, je lahko realnost tudi nekoliko drugačna. Novorojenček lahko mamici vzbuja tudi občutke strahu, stresa, negotovosti in obremenjenosti. Če temu dodamo še neprespane noči in podivjane postnosečniške hormone, se lahko zgodi, da mamica zapade v depresijo.

Mati tako zaradi depresije ne občuti prave ljubezni in zanimanja do svojega otroka, prav tako se ne počuti dobro v njegovi bližini. Ker so takšne teme v naši družbi še tabu, je lahko pri poporodni depresiji prisotno tudi zanikanje teh občutkov, saj bo redkokatera mati celo sama sebi priznala, da do svojega otroka ne čuti ljubezni, kakršno bi morala.

Se spopadate z depresijo? Poiščite si pomoč, zaupajte bližnjim svoje občutke.
Se spopadate z depresijo? Poiščite si pomoč, zaupajte bližnjim svoje občutke. FOTO: iStockphoto

Znaki poporodne depresije

- težave s spanjem, tudi ko dojenček spi,
- preveč spanja,
- drastično povečan ali zmanjšan apetit,
- občutki jeze, razburjenosti in nervoze,
- izčrpanost,
- nezmožnost uživati v življenju tako kot prej,
- nezainteresiranost za dojenčka,
- nezainteresiranost za preostale družinske člane in prijatelje,
- povsem upadla želja po spolnosti ali celo dotikih,
- občutki krivde in nevrednosti,
- brezupje,
- jok brez razloga,
- obsesivne misli,
- anksioznost in panični napadi,
- občutki, da ste slaba mama,
- težave s koncentracijo in pozornostjo,
- misli ali želja,da bi ranili sebe ali svojega otroka.

Zdravljenje

Blaga poporodna depresija se zdravi s terapijo. Če je depresija močnejša, se zdravi v kombinaciji z zdravili in terapijo. V redkih primerih, ko pa je poporodna depresija v močni obliki ali celo preide v poporodno psihozo, pa je mamico treba hospitalizirati. Prav tako je nad tako hudo obolelo mamico potreben nadzor, nikoli ne sme biti sama ali z dojenčkom brez nadzora, saj se v najbolj ekstremnih primerih lahko zgodi, da mama poškoduje ali ubije dojenčka ali sebe.

Preberite si še o Slovenki, ki je trpela za tako hudo obliko depresije, da si je nameravala vzeti življenje ...
 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863