
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak je pojasnila, da zakon podaljšuje plačani očetovski dopust s 15 na 30 dni, kar pomeni, da se celotno trajanje dopusta ob rojstvu otroka za oba starša skupaj podaljšuje z 12 mesecev na 12,5 meseca. S tem zakon sledi evropski direktivi o neprenosljivih 30 dneh tako za mamo kot za očeta.
Po besedah Kopač Mrakove je v prehodnih določbah opredeljeno, da se bo sprememba uveljavila po tem, ko bo gospodarska rast v državi 2,5-odstotna, do 30 dni plačanega očetovskega dopusta pa bi prišli postopoma v treh zaporednih letih. Zakon sicer deli dopust ob rojstvu otroka na materinski, očetovski in starševski dopust.
Materinski in starševski dopust ostajata individualna in načeloma neprenosljiva pravica staršev.

Vsak od staršev ima pravico do 130 dni starševskega dopusta, ki je bil do zdaj imenovan dopust za nego in varstvo. Mati lahko na očeta prenese 100 dni starševskega dopusta, 30 dni pa je neprenosljivih. Oče pa lahko prenese na mater vseh 130 dni starševskega dopusta, je opozorila Kopač Mrakova.
Nedvomno podporo so zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih napovedali v koalicijskih strankah PS, SD, DL in DeSUS. Poslanec SLS Jakob Presečnik je napovedal, da se bo stranka o (ne)podpori zakonu odločila šele po koncu obravnave in na podlagi odgovorov ministrice.
V poslanski skupini SDS so dejali, da zakonu ne bodo nasprotovali, zagotovo pa bo zakon ostal brez podpore NSi. Kot je dejala strankina poslanka Iva Dimic, je zakon glede na prvotni predlog doživel nekaj izboljšav, še vedno pa v njem ostajajo nekatere določbe, ki bistveno poslabšujejo položaj družin. Več skrbi države na področju družinske politike pričakujejo tudi v SDS.
Dimičeva je izrazila obžalovanje, da vlada ni prisluhnila predlogom NSi, ki so povzeli pripombe civilne družbe. Po njenih besedah je nevzdržno, da želi vlada privarčevati na področju družinske politike. Tudi Presečnik je opozoril, da zakon po mnenju SLS zmanjšuje obseg družinskih pravic, zlasti v primeru družin z več otroki.
Po mnenju poslanke SD Andreje Črnak Meglič pa zakon prinaša rešitve, ki niso radikalne, so pa potrebne. Dodala je, da v zakonu žal ni določbe o neprenosljivem starševskem dopustu za očete, ki je v javni razpravi naletela na kritike, da naj bi šlo za krčenje pravice do starševskega dopusta.

Ministrica Kopač Mrakova sicer pomembno novost vidi tudi v tem, da zakon na ustreznejši način ureja pravice socialnih staršev, ki dejansko negujejo in varujejo otroka. Evropska direktiva namreč zahteva enake pravice za biološke starše in posvojitelje.
Zakon med drugim tudi zmanjšuje administrativna bremena za delodajalce, zagotovil pa naj bi tudi enostavnejše in cenejšo delo na centrih za socialno delo, je še pojasnila Kopač Mrakova.
DZ bo o zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih glasoval ob koncu današnje seje.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV