Bibaleze.si

Upokojenci bodo tožili svoje otroke...

J.G.

Novice

1
03. 03. 2011 06.39

Revni srbski upokojenci, ki jih otroci ne vzdržujejo, čeprav bi jih morali, bodo v prihodnje svoje otroke lahko tožili. Tako bodo otroci primorani poskrbeti za svoje ostarele starše.

(simbolična fotografija)


Revni srbski starši bodo lahko kmalu sodno prisilili svoje otroke, da jih vzdržujejo. To jim bo omogočal novi Zakon o socialni zaščiti, ki ga že pripravljajo. Minister za delo in socialne zadeve Rasim Ljajić ocenjuje, da bodo novi zakon sprejeli še ta mesec.

Prepisano?

Do sedaj je bilo dovolj, da so na centru za socialno delo presodili, ali je nekoga potrebno vzdrževati, po novem zakonu pa bo to moralo potrditi še ministrstvo. Strokovnjaki imajo glede tega veliko pripomb. “Ta člen je dobesedno prepisan iz evropskih zakonikov in sploh ne odraža specifičnosti naše družbe. Tradicionalno starši ne tožijo svojih otrok, po drugi strani pa se tudi starostniki, že zaradi svojih let in bolezni, ne želijo in nočejo vlačiti po sodiščih.

(simbolična fotografija)
(simbolična fotografija)FOTO: iStockphoto

Dvomim, da se bodo pri nas starši, tudi če stradajo, odločili, da gredo na sodišče in s tožbo zahtevajo pomoč od lastnih otrok. To bi bilo za njih sramotno in ponižujoče,” pravi Nadežda Satarić iz Amitija, največje nevladne organizacije, ki se ukvarja z vprašanji, povezanimi s starostniki. V organizaciji so po svojih besedah anketirali starejše prebivalstvo, da bi izvedeli, koliko bi jih pomoč pri reševanju družinskih odnosov poiskalo na sodišču.

Malo jih je

Odstotek tistih, ki bi to storili, je zanemarljivo majhen. Vsega skupaj nanese le pet do šest odstotkov,” pravi Satarićeva. Na ministrstvu za delo in socialno politiko, pa pojasnjujejo, da se temu členu zakona ne morejo izogniti, saj se novi zakon o socialni zaščiti usklajuje z zakonom o družinskih odnosih, ki veleva, da odločitev o vzdrževanju ne more več sprejeti upravni organ, kot je center za socialno delo, temveč le sodstvo.

Ni nujno, da starejši tožijo svoje otroke, dovolj je le, da postopek spravijo v tek. Dokler jim otrok ne bo pomaga, jim bo denar dajala država,“ pojasnjuje Suzana Paunović, pomočnica ministra za socialno zaščito. “Razumljivo je, da starejši ne želijo, da se izve za njihovo tožbo sorodnikov. Veliko raje bi videli, da to nekdo naredi v njihovem imenu. Vseeno se temu členu ne moremo izogniti, saj se morajo uskladiti pravni vidiki obeh zakonov – družinskega in o socialni zaščiti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863