
Od 300.000 otrok beguncev, kolikor so jih zabeležili v letih 2015 in 2016, so jih 100.000 zalotili pri prečkanju meje med Mehiko in ZDA. 200.000 otrok brez spremstva je zaprosilo za azil v 80 državah po svetu, med njimi 170.000 v Evropi, poročilo povzemajo tuje tiskovne agencije.
"To število je le vrh ledene gore," je poudaril namestnik izvršnega direktorja Unicefa Justin Forsyth ter opozoril, da številne države nimajo podatkov o otrocih beguncih brez spremstva.
"Že en otrok, ki sam tava po svetu, je preveč, danes pa osupljivo veliko število otrok počne prav to. Odrasli jih nismo zaščitili," je bil kritičen Forsyth.
Poročilo kaže, da je brez spremstva potovalo 92 odstotkov otrok in mladih, ki so od začetka leta 2016 do konca februarja letos čez Sredozemsko morje v čolnih prispeli v Evropo. Leta 2015 jih je bilo na tej nevarni poti brez spremstva družine 75 odstotkov.
Trenutno je veliko otrok brez spremstva na tej poti iz Eritreje, Gambije, Nigerije, Egipta in Gvineje. "Tihotapci in trgovci z ljudmi izkoriščajo ranljivost deklic in dečkov. Pomagajo jim priti čez mejo, da bi jih lahko prodali kot sužnje ali prisilili v prostitucijo," je poudaril Forsyth.
Unicef napoveduje, da bo na vrhu skupine sedmih gospodarsko najrazvitejših držav (G7), ki bo konec meseca v Italiji, pozval svetovne voditelje, naj upoštevajo načrt za zaščito otrok beguncev in migrantov. Načrt v šestih točkah predvideva zaščito otok brez spremstva pred izkoriščanjem in nasiljem, ohranitev družin ter dostop do izobraževanja in zdravniške oskrbe.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV