
Na pediatrični kliniki bo besedah namestnice strokovnega direktorja klinike Anamarije Meglič v zadnjem času beležijo zelo velik porast otrok z akutnimi okužbami dihal. Hospitaliziranih je toliko, da je postelj na pulmološkem oddelku premalo, zato ležijo tudi na drugih oddelkih pediatrije. "Gre predvsem za majhne otroke, dojenčke, ki zbolijo za akutnim bronhiolitisom," je na današnji izjavi medijem pojasnila Megličeva.
Opozorila je, da je taka okužba za majhne otroke lahko tudi življenjsko ogrožujoča, predvsem za novorojenčke, prezgodaj rojene otroke ter otroke s kroničnimi boleznimi in hudimi boleznimi, kot je na primer rak.
Na pediatriji starše otrok pozivajo, naj dojenčkov in majhnih otrok ne vodijo v velika nakupovalna središča oz. katere koli kraje, kjer se zbira veliko ljudi, ki so lahko prehlajeni. "Pozivamo k higieni rok, higieni kašlja. Starše pozivamo, naj otroke pošiljajo v vrtec le, če so zdravi in da v tistih družinah, kjer imajo majhne dojenčke ali novorojenčke, starejše sorojence začasno izpišejo iz vrtca. S tem bi lahko preprečili nadaljnji porast števila bolnih otrok, ki so lahko tudi zelo ogroženi," je dodala Megličeva.
Po njenih besedah je trenutno tretjina vseh otrok, hospitaliziranih na kliniki, okuženih z boleznimi dihal. Dnevno pregledajo okoli 20 otrok, sprejmejo jih okoli 15. "Ta hip je hiša skoraj polno zasedena, ob 10. uri je bilo hospitaliziranih 135 otrok, od tega jih je bilo 45 z boleznimi dihal," je še navedla Megličeva.
Na infekcijski kliniki trenutno nimajo hospitaliziranih bolnikov, ki bi bili življenjsko ogroženi, pravi predstojnik ljubljanske infekcijske klinike Franc Strle in dodaja, da "se je očitno začelo". Kar se tiče gripe je Strle pojasnil, da gre za nekaj primerov, pri katerih je potek tako težak, da jih je bilo treba hospitalizirati.
V splošni populaciji je precepljenost proti gripi zelo nizka, pravi Strle, boljša je med zdravstvenimi delavci. A tako majhno število cepljenih proti gripi v Sloveniji je po besedah zdravnika zelo slabo.
Večina virusov, ki povzročajo bolezni dihal, ima raje nižje temperature in se pri teh lažje širijo. Poleg tega smo ljudje v zimskem času več v zaprtih prostorih, se tam zbiramo, zato je tudi možnost širjenja okužb večja.
Običajno je v tem letnemu času že manj drisk, ki pa letos še vztrajajo, dodaja Strle. To pripisuje neznačilno toplemu vremenu do sedaj.

Oddelki za odrasle so zelo obremenjeni, opozarja Strle, število hospitaliziranih na otroških oddelkih pa niha. Kot primer je izpostavil, da so v ponedeljek pregledali 55 otrok in 47 odraslih. Del teh so tudi hospitalizirali. "To je velik naval," poudarja.
Predstojnik infekcijske klinike je ljudi pozval k takemu načinu življenja, s katerim lahko preprečijo okužbe dihal: bolni naj ostanejo doma in ne širijo okužbe dalje. Ljudje naj se izogibajo mest, kjer je veliko ljudi, na primer nakupovalnim centrom, saj je v tem času velika možnost, da se bodo od koga okužili.
Bolni naj pri kihanju in kašljanju upoštevajo higienske ukrepe - če kašljamo, si roko pokrijmo z robčkom ali vsaj v rokav, ne pa v dlan, saj bomo nato z dlanjo viruse širili na predmete in druge ljudi, ki se jih bomo dotaknili. Strle je opozoril tudi na pomen higiene rok: roke si je treba redno umivati z milom in vodo, v bolnišnicah z alkoholnimi razkužili. "Če to načelo upoštevamo, se bodo okužbe bistveno manj širile," pravi Strle.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV