Bibaleze.si

Test pokazal, kakšne so plenice v Sloveniji

STA/N. K.

Pampers

4
03. 08. 2015 06.31

Potrošniške organizacije so preizkusile 84 različnih modelov otroških plenic, 17 izmed testiranih vzorcev potrošniki najdejo tudi na slovenskih trgovskih policah. Test je pokazal, da so plenice iz slovenskih trgovin zelo podobne kakovosti tistim iz zahodnoevropskih držav. Izkazalo pa se je, da je le dobra tretjina plenic brez sledi kemikalij.

Dojenček

 

Plenice
PleniceFOTO: Profimedia

Potrošniške organizacije so združile moči in preizkusile 84 različnih modelov plenic za enkratno uporabo, 11 so jih poslali iz Slovenije, 17 izmed testiranih vzorcev pa potrošniki najdejo tudi na slovenskih trgovskih policah. Na testu so preverili kakovost plenic velikosti 4, ki so najbolj uporabljane, so sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS).

Zanimalo jih je, kako kakovostne plenice lahko kupimo v naših trgovinah, ali so plenice s trgovsko znamko vredne zaupanja, pa tudi, ali res drži urbani mit, da so v tujini (na zahodu) kupljene plenice bolj učinkovite od naših.

Testi so pokazali, da so plenice iz slovenskih trgovin zelo podobne kakovosti, pri čemer v ZPS opozarjajo, da so tudi ostale potrošniške organizacije na test poslale modele, ki so v posameznih državah najbolj prodajani. Povprečna ocena vseh 84 preizkušenih plenic je dobrih 63 odstotkov, kar je zgolj odstotno točko višje od povprečne ocene vzorcev, ki so jih poslali iz Slovenije. Za primer so navedli tri modele plenic določene blagovne znamke, med katerimi sta dva modela izdela v Nemčiji, eden pa na Poljskem, pa razlike v učinkovitosti praktično ni.

Dojenček
Dojenček FOTO: iStockphoto

Pri testiranju so bili še dodatno pozorni na vsebnost kemikalij. Izkazalo se je namreč, da se tudi v plenicah lahko pojavijo rakotvorni policiklični aromatski ogljikovodiki. Ugotovili so, da je le dobra tretjina plenic za enkratno uporabo brez kakršnihkoli sledi kemikalij. Sledi kemikalij so sicer našli predvsem v elastičnih delih (okrog nog) ter v zaponkah na sprednjem in zadnjem delu plenic, k sreči pa ne tudi na vpojnem delu, so še zapisali v ZPS.

Ob tem opozarjajo še, da napisi "klinično preizkušeno" in "dermatološko preizkušeno" ne povedo ničesar o kakovosti plenic.

V ZPS še dodajajo, da starši v povprečju vsak dan zamenjajo šest plenic, kar pomeni tudi več kot 2000 na leto oziroma med 4500 in 6000 plenic v času, ko jih otrok potrebuje. Toliko plenic, zloženih ena na drugo, bi v višino merilo skoraj 60 metrov.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863