Britanka Rudy je stara zgolj sedem let in ima na družbenem omrežju TikTok že več kot 500.000 sledilcev. Skupaj z mamo Dee sta modni in 'mejkap vplivnici', ki objavljata foto in video vsebino, ki se tiče ličenja, mode in namigov, kako se lepotičiti. Malčica si želi nekoč postati vizažistka, mama pa jo več kot podpira pri tem in javno izpostavlja njena umetniška dela.
V enem od videoposnetkov, ki si ga je ogledalo skoraj 60.000 ljudi, Rudy nanese korektor okoli oči, nato pa jo vidimo, kako naredi videz "sunset smokey eye" z oranžnim in rdečim senčilom. Na drugem posnetku pa lahko, recimo, vidimo, kako eksperimentira s črtali za oči in okoli vek nanaša črne motive srca in metulja.
Zdi se, da se marsikomu zdi početje sedemletnice ljubko, saj imata tako mati kot hčerka veliko oboževalcev, ki pod objavami puščajo komentarje, kot so: "Tvoja ličila so tako dobra, tako sem ponosna nate." So pa tudi takšni, ki mamo Dee kritizirajo in trdijo, da je njena hči premlada za ličenje in izpostavljanje na družbenih omrežjih.
Kaj pa glede pametnih naprav pravijo slovenski strokovnjaki?
"Mlajši otrok nima kaj početi s pametnim telefonom. Nekje do 12. leta naj otroci ne bi preživljali časa za pametnim telefonom, naj ga tudi ne bi imeli. Če ga že mora imeti, naj ima navaden telefon. In ne razpravljajte z otrokom, ki vas bo prepričeval, da imajo vsi njegovi sošolci pameten telefon, le on ne. Izgubili boste. Če se starši strinjate, da česa ne dovolite, je stvar jasna. Če potrebuje telefon, naj ima navadnega in ne pametnega," je pred časom za naš portal povedala družinska terapevtka Dora Pal.
Kaj svetuje terapevtka?
Ne dovolite, da bi imel otrok v sobi televizijo ali računalnik. Zvečer dajte vsi telefone na zbirno mesto v skupnem prostoru. Nujna je zdrava uporaba spleta. Kot prvo, telefon ni varuška, ne kupujte si miru z njim. Naredite urnik. Postavite meje, omejite, zmanjšajte čas. Nadzorujte, spremljajte, kakšne vsebine gleda vaš otrok. Načrtujte druge dejavnosti. Usmerjajte otroka v resnični svet, v športne aktivnosti, umetnost, druženje z ljudmi.
Sami se spremenite, če je treba. Od otroka ne morete pričakovati, da bo zunaj igral nogomet, če vi ležite na kavču s telefonom v roki. Ne bo mirno sedel za mizo in jedel, če boste vi med obrokom preverjali objave na Facebooku. Ob znakih zasvojenosti pa razmislite, zakaj vaš otrok toliko časa igra računalniške igrice ali preživi na spletu, za zaslonom. Se morda čemu izogiba? Raziščite, kakšni so odnosi v družini. Pogovarjajte se, otroka na primer vprašajte, kako vas vidi kot mamo.
Zmogli boste, če se boste zavedali pasti novodobne tehnologije. In zavedajte se, da niste edini, ki se soočate s tovrstnimi izzivi. Na svetu verjetno ni otroka (ali pa jih je res malo), ki bi po pol ure resnično odložil telefon in se šel učit, ker je bilo tako dogovorjeno. Ne, prosil bo za "samo še malo" in na nas, starših, je, da postavimo mejo. V dobro otrok in prihodnosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV