O tem je spregovoril tudi psiholog Kevin D. Arnold, ki pa se v prvi vrsti opisuje kot 'starejši oče', ko je za portal Psychology Today spregovoril o otrocih, ki se morajo soočiti z ločitvijo staršev. O omenjeni temi je skozi leta nastalo nemalo raziskav in anket, le redke pa se ukvarjajo z odzivi otrok. Prav zato je opozoril na raziskavo, ki jo je za univerzo v Utahu opravila Heather Westberg in ugotovila, da trenutek, ko otroku povemo za ločitev, pogosto ostane v njegovem spominu za vse življenje. Iz tega spomina izvirajo morebitne (in ne tako redke) nadaljnje travme v življenju, česar pa se ne smete ustrašiti, temveč se morate zgolj zavedati resnosti situacije in k njej pravilno pristopiti. "Nekateri starši se zanašajo na to, da je otrok še mlad in da bo sčasoma pozabil oz. se prilagodil, a kot kaže raziskava, je prav ta moment ključen," je povedala Westbergova. Ob tem svetuje, da se posvetite lokaciji in trenutku, ki bo najbolj primeren, da mu sporočite namero o ločitvi. "Ne podcenjujte časa, ta trenutek bo z otrokom ostal dlje časa."
Ista raziskava je ugotovila, da si s tem, ko prej poveste starejšim otrokom, mlajšim pa pozneje, naredite medvedjo uslugo. S tem namreč nezavedno preložite breme skrivnosti na najstarejšega otroka, ki se mora poleg tega ubadati še z novico o ločitvi, mlajši pa se pozneje počuti, kot da mu ne zaupate. "Zberita celotno družino in jim povejta naenkrat. Naj ne bodo otroci tisti, ki morajo skrivati skrivnost."

Vsak otrok se bo na novico o ločitvi odzval drugače, odvisno je tudi od tega, kakšni so bili družinski odnosi do zdaj. Nekateri bodo veseli, saj so morda dlje časa opazovali napetost med vama, drugi bodo žalostni in bodo morebiti krivdo celo prevzeli nase, spet tretji se bodo odzvali mešano. Pomembno je, da ne sklepate vnaprej in otrokom pustite, da se odzovejo, kot čutijo v sebi, pa čeprav ne bo njihovo obnašanje takšno, kot ste morebiti pričakovali.
Ločitev ni odločitev, ki se jo sprejme z danes na jutri, prav tako pa dlje časa traja tudi postopek; še posebej če so odnosi med vama krhki in napeti. Pomembno je, da se zavedata, da na koncu ločitve ni zmagovalcev in poražencev, pomembni so otroci, zato imejta ves čas v mislih njih. O tem je pred nekaj tedni iskreno spregovoril tudi nek hrvaški oče. Več preberite TUKAJ.
Po prvem šoku pride zavedanje, na tega pa se bodo otroci spet odzvali drugače. Če se želijo pogovarjati, se z njimi pogovorite, pa četudi vam bo ob tem neprijetno. Ne skrivajte resnice, a hkrati pazite, da pred njimi ne perete umazanega perila. Ne pozabite, oba sta njihova starša. Westbergova ob tem svetuje, da jim dajte preprosto vedeti, da ste na njihovi strani, da se lahko odzovejo, kot čutijo, in da ste pripravljeni na iskren pogovor.
Najbolj jasna stvar, ki so jo zaključili iz raziskave, je ta, da morajo biti starši, ki so na pragu ločitve, v odločitev prepričani in zanjo dovolj zreli. Zdaj ni časa za izmikanje in zdaj ni časa za grde poglede. Še zadnjič stopita skupaj in novico sporočita skupaj in dokažita, da sta za otroke še vedno pripravljena narediti najboljše. "Sprejmita odgovornost za ločitev in bodita enotna v sporočilu, ki ga želita sporočiti svojim otrokom," je jasna Westbergova.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV