Bibaleze.si

Tretjina vseh gospodinjstev enočlanskih

STA/N. K.

Novice

0
25. 09. 2015 06.02

V 820.541 zasebnih gospodinjstvih v Sloveniji je 1. januarja letos živelo 2.024.604 prebivalcev, kar je 98,1 odstotka vseh. Število gospodinjstev z manjšim številom članov še naprej narašča. Enočlanske predstavljajo že tretjino vseh gospodinjstev, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Vegetarijanka

 

Vegetarijanka
VegetarijankaFOTO: Profimedia
V 435 skupinskih gospodinjstvih je živelo 35.324 prebivalcev. Med njimi jih je 17.600 živelo v domovih za starostnike, 11.500 pa v študentskih domovih.

V 80 posebnih gospodinjstvih je živelo 2946 ljudi, kar je dvakrat več kot pred štirimi leti. Med njimi so tisti, ki imajo prebivališče v skladu z zakonom o prijavi prebivališča prijavljeno na naslovih določenih organov oz. organizacij, najpogosteje na centrih za socialno delo. V to skupino sodijo tudi brezdomci.

Velikost gospodinjstev ter sestava gospodinjstev po številu članov se v primerjavi s stanjem 1. januarja 2011 nista pomembno spremenili, čeprav število gospodinjstev z manjšim številom članov še naprej narašča. V enočlanskih gospodinjstvih, ki jih je bilo 267.523 ali tretjina, je živelo nekaj več kot 13 odstotkov prebivalcev ali skoraj vsak sedmi.

Števili moških in žensk, ki živijo sami, sta sicer skoraj enaki, zelo pa se ta gospodinjstva razlikujejo po starostni strukturi in razlogih za nastanek enočlanskega gospodinjstva. Med osebami v starosti od 19 do 25 let so v skoraj polovici enočlanskih gospodinjstev študenti, ki kot najemniki prebivajo v zasebnih stanovanjih v kraju študija. Deklet je skoraj še enkrat več kot fantov.

Po 25. letu starosti začnejo prevladovati moška enočlanska gospodinjstva, v njih pa je veliko tujcev. Vseh enočlanskih gospodinjstev tujcev je 35.600, od tega jih 42 odstotkov prebiva v samskih domovih. Enočlanskih gospodinjstev tujih državljank je deset odstotkov. Glede na stanje 1. januarja 2011 pa je število gospodinjstev tujcev nižje za 2400, kar je tudi posledica gospodarske krize in manjšega zaposlovanja predvsem v gradbeništvu, navajajo na statističnem uradu.

Z višanjem starosti se razmerje med ženskimi in moškimi enočlanskimi gospodinjstvi hitro spreminja predvsem zaradi razlik v trajanju življenja in odhodom otrok iz primarne družine.

Moških v enočlanskih gospodinjstvih je pri starosti 80 let 20 odstotkov, pri starosti 90 ali več let pa 15 odstotkov.
Med ženskami, starimi 65 ali več let, ki živijo same, je 70 odstotkov vdov. Vsaka deveta ženska in vsak peti moški, ki živi sam in je star 65 ali več let, ni bil nikoli poročen.

Moški
MoškiFOTO: iStockphoto


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863