
Kot je na novinarski konferenci ob slikanju prvih žensk v okviru programa Dora v Kranju izpostavila direktorica Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj Andreja Cerkvenik Škafar, so za vključitev v državni program zadostili visokim kriterijem in zaposlili tri dodatno usposobljene inženirje radiologije.
Ob tem v Kranju ostaja tudi center za bolezni dojk, kjer so že doslej izvajali mamografije z enim najsodobnejšim digitalnih mamografov, ki so ga kupili s pomočjo donatorjev. Vključitev v program Dora pa prinaša boljše možnosti za zgodnje odkrivanja raka dojk. Cerkvenik Škafarjeva ženske, ki so že začele prejemati vabila na pregled, poziva, naj se nanje v čim večji meri odzovejo.
Na presejalno mamografijo vabijo ženske med 50 in 69 letom iz občin Kranj, Naklo, Cerklje na Gorenjskem, Tržič, Škofja Loka, Gorenja vas - Poljane, Jezersko, Preddvor, Šenčur, Železniki in Žiri. V teh občinah je ustreznih žensk 17.545, kar pomeni, da bi jih ob 80-odstotni udeležbi vsako leto slikali okoli 7000.
Pričetek delovanja programa v Kranju pomeni uspešno nadaljevanje širitve programa po celi Sloveniji, je zadovoljen vodja programa Dora Maksimiljan Kadivec. Kot je pojasnil, naj bi do konca leta začela delovati tudi mobilna presejalna enota na Jesenicah, kamor bodo vabljene ženske iz občin zgornje Gorenjske.
"Želimo si, da bi v naslednjih dveh letih vse slovenske ženske imele možnost do vključitve v ta program," je izpostavil Kadivec in povedal, da sedaj z vabili na pregled, ki se izvaja na vsaki dve leti, zajamejo 55 odstotkov žensk iz ciljne populacije. Na vključitev v program čakajo še centri v Novem mestu, Celju, Ravnah in Murski Soboti, za kar so potrebni dodatni kadri, prostori in oprema.
Zgodnje odkritje raka je ključno za preživetje in kakovost življenja. Organiziran presejalni program lahko za 25 do 30 odstotkov zmanjša umrljivost za rakom dojk. Po podatkih Onkološkega inštituta Ljubljana le pri polovici žensk raka dojke odkrijejo dovolj zgodaj, da je bolezen še v omejenem stadiju in je zdravljenje zelo uspešno, zato je presejalni program, ko znaki bolezni še niso vidni, tako pomemben.
Rak dojk je najpogostejša oblika raka pri ženskah v Sloveniji in tudi drugod po razviti Evropi in svetu. V Sloveniji za to obliko raka letno zboli okoli 1200 žensk, pojavnost pa še narašča. V gorenjski regiji je sicer zbolevanje žensk za rakom dojk pod slovenskim povprečjem, vseeno pa bo ena od 17 Gorenjk do 74. leta zbolela za tem rakom.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV