V sredo, 9. Marca slovenski vrtci in šole za en dan zapirajo svoja vrata. Na ta dan bodo namreč zaposleni v vzgojno-izobraževalnih ustanovah stavkali za boljše delovne razmere.
»Naši otroci preživijo v predšolskem obdobju veliko časa zunaj družinskega okolja, večina od njih je vključenih v javne vrtce. V slovenskih javnih vrtcih je kakovost bivanja malčkov in otrok na zelo visoki ravni in tudi številne mednarodne raziskave le pritrjujejo, da je naša predšolska vzgoja med najkakovostnejšimi v Evropi. Ključno vlogo pri tem, da so vaši otroci v vrtcu vsak dan deležni odlične ter varne oskrbe in vzgoje, imajo zagotovo v njih zaposleni – pomočnice in pomočniki vzgojiteljic in vzgojiteljev, vzgojiteljice in vzgojitelji, drugi strokovni delavci in delavke v vrtcih ter administrativno- tehnični in računovodski delavci in delavke, pomočnice in pomočniki ravnateljev ter ravnateljice in ravnatelji –, vendar Vlada RS njihovega pomembnega, odgovornega in zahtevnega dela ne vrednoti ustrezno,«so zapisali na SVIZ-u.

»Prav tako je povsem prezrla, da so prav zaposleni v predšolski vzgoji v razmerah širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 zagotavljali, da so vrtci ostali odprti, in kljub številnim pozivom sindikata, ni zagotovila sredstev za plačilo povečanih delovnih obremenitev in ovrednotenje tveganj za zdravje v času epidemije covida-19. V luči zapisanega želimo na tem mestu, spoštovani starši, še posebej izpostaviti zahteven položaj pomočnic in pomočnikov vzgojiteljic in vzgojiteljev, ki svoje delo ob kopičenju nalog, obveznosti in odgovornosti opravljajo za prenizko plačilo. Svojo delovno kariero namreč začnejo s plačo, nižjo od minimalne, zato številni ta lep, a naporen in odgovoren poklic zapuščajo, vrtci pa za ta delovna mesta vse teže pridobijo nove zaposlene. Ob prenizkih plačah so razlog za to tudi zahtevni delovni pogoji, vse številčnejše zadolžitve, velika odgovornost,« so še dodali.

»Ker torej Vlada RS do zdaj ni prisluhnila našim vztrajnim pozivom, naj poskrbi za ustrezen položaj vzgoje in izobraževanja, za ustrezno vrednotenje dela, ki ga opravljajo zaposleni na teh področjih ter zagotovi ustrezno plačilo za ekstremne obremenitve in tveganja vseh zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v času covida-19, smo se bili prisiljeni odločiti za stavko. To je skrajno sredstvo, ki ga imamo zaposleni še na voljo, da bi izrazili nestrinjanje z nesprejemljivim odnosom slovenske vlade do vzgoje in izobraževanja in zaposlenih v teh dejavnostih ter dosegli, da se Vlada RS začne o naših upravičenih zahtevah vsaj pogajati,« zaključujejo v glavnem stavkovnem odboru SVIZ-a.
Učiteljice, učitelji, vzgojitelji in vzgojiteljice zato prosijo starše za razumevanje in podporo v časih, ko se borijo za boljše delovne razmere. Za tiste, ki nujno potrebujejo varstvo, bodo v posameznih vrtcih organizirali nujno varstvo, sicer pa prosijo, da tako vrtčevskim kot osnovnošolskim otrokom na ta dan zagotovite drugačno obliko varstva. Čeprav bo veliko breme stavke padlo ravno na staršem, opozarjajo, da gre za izredne razmere, ko vlada Republike Slovenije dalj časa ni prisluhnila stiski zaposlenim v vzgojno-izobraževalnih ustanovah in so morali zato poseči po skrajnem ukrepu, vseslovenski stavki.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV