Konjunktivitis ali vnetje očesne veznice, sluznice, ki pokriva veke in sprednji del zrkla do roba roženice, je zelo pogosto, neprijetno, a ponavadi nenevarno vnetje. Največkrat je posledica virusne ali bakterijske okužbe. Bolezenski znaki so odvisni od tega, ali gre za virusno ali bakterijsko okužbo.
Bakterijsko vnetje oči
Pri bakterijskem konjunktivitisu je oko pordelo, boleče in skeleče. Vneto je eno ali obe očesi, v začetku ponavadi le eno oko. Zjutraj je oko ponavadi zlepljeno, prisoten je izcedek rumene ali zelene barve. Bakterijsko vnetje se zdravi z antibiotičnimi kapljicami ali mazilom, ki skrajšajo potek bolezni in kužnost bolnika. V primeru bakterijske okužbe se otrok lahko vrne v vrtec 48 ur po tem, ko začne zdravljenje z ustreznim antibiotikom.
Virusno vnetje oči
Virusno vnetje se ponavadi pojavi najprej na enem očesu, zaradi velike nalezljivosti pa se lahko prenese tudi na drugo oko. Le-to je pordelo, občutljivo na svetlobo, izcedek pa je voden. Virusni konjunktivitis je zelo nalezljiv, bolnik je kužen od 10 do 12 dni, od začetka simptomov in dokler je prisoten izcedek iz oči. Do spontane ozdravitve pride običajno v 2 do 4 tednih. Za zdravljenje virusnega konjunktivitisa ni učinkovitih specifičnih zdravil, pri zdravljenju lajšamo simptome.

Kako poteka zdravljenje vnetih oči pri otroku?
Virusna vnetja ob virusnih okužbah dihal se pozdravijo sama in ne potrebujejo antibiotičnega zdravljenja. Pri tem se svetuje redno izpiranje noska s fiziološko tekočino, kar pa praviloma poteka tako, da starši s kapalko, napolnjeno s fiziološko tekočino, resnično izperejo oko, torej nežno razprejo veki in oko izdatno polijejo z raztopino, ne brišejo očesa z raznimi vatiranimi blazinicami ali palčkami.
Zakaj se vnetje oči tako hitro širi med malčki?
Virusi in/ali bakterije v večini primerov potujejo iz nosno-žrelnega prostora v oči po solznih kanalčkih ali pa kar neposredno, ko si otroci z rokami, prekritimi z izcedkom iz nosu, drgnejo ali mencajo oči, nato pa se dotikajo drug drugega ali skupnih predmetov in igrač, s katerimi se igrajo. Tako prek izcedka okužbo prenesejo drug na drugega.
Preventivni ukrepi za preprečevanje širjenja vnetja očesne veznice
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili nekaj napotkov, s katerimi lahko preprečimo širjenje tako virusnega kot bakterijskega vnetja očesne veznice.
– Potrebno se je izogibati dotikanja oči z rokami.
– Umivanje rok lahko znatno zmanjša prenos obeh vrst konjunktivitisa, kar pa je v vrtcih in pri mlajših otrocih težko nadzirati. Zato ta ukrep pri širjenju konjunktivitisa v kolektivu ni zanesljiv in učinkovit.
– Izogibanje izmenjavi brisač.
– Temeljito čiščenje igrač, ki so onesnažene z izločki otrok.
– Pogosto čiščenje površin, igrač in predmetov, ki se jih otroci pogosto dotikajo.
– V času obolenja se izogibamo plavalnih bazenov.

Koliko časa traja kužnost otroka?
Če zdravnik opredeli, da gre za virusni konjunktivitis, antibiotično zdravljenje ni učinkovito. Otrok v tem primeru ostane kužen. Otroci, ki obiskujejo vrtec, ostanejo doma, vse dokler so kužni. Bolnik je kužen od 10 do 12 dni, od začetka simptomov in dokler je prisoten izcedek iz oči. V primeru bakterijskega konjunktivitisa pa se otrok lahko vrne v vrtec 48 ur po tem, ko začne zdravljenje z ustreznim antibiotikom.
Ali lahko zoper vnetje pomaga tudi materino mleko?
Že stare babice so govorile, da materino mleko deluje antibiotično in da pomaga tudi pri zdravljenju vnetega očesa, če nakapamo nekaj kapljic materinega mleka v otrokovo oko. To danes velja za zelo dvomljiv način zdravljenja. Materino mleko namreč vsebuje precej beljakovin in maščob in lahko predstavlja tudi odlično gojišče za bakterije. Zdravljenje na ta način je torej zadovoljivo le, če ob sebi nimate na voljo sterilne fiziološke raztopine.
Kdaj do zdravnika pediatra?
Vnetje očesa zdravi le zdravnik specialist oz. oftalmolog. Nikoli ne ukrepajte sami, brez pomoči zdravnika in ob znakih vnetja očesa otroka naročite na pregled. Včasih gre lahko za virusno ali bakterijsko vnetje, včasih pa se zgodi, da otroku med igro v oko pade tujek, kar zna biti izjemno boleče in neprijetno, pojavijo pa se podobni znaki kot pri vnetju očesa – boleče, solzno oko, izcedek, ki je lahko tudi gnojen, pordela očesna veznica, stanje pa se lahko hitro slabša, zato sta tudi v tem primeru izjemno pomembna vaša hitra reakcija in pregled pri zdravniku.
PREBERI ŠE: Bolezen rok, nog in ust - simptomi, znaki in zdravljenje
Kaj pa storiti v primeru, če se vnetje oči pri otroku pogosto pojavlja?
"Predlagam posvet in pregled pri oftalmologu. Mogoče se pri otroku še ni dokončno vzpostavila povezava med očesno in nosno votlino, solzovodi so lahko še nepopolno prehodni. Hkrati pa predlagam, da povečate higieno vsega, s čimer koli in komer koli pride otrok v stik (predmeti, osebe). Predvsem mu pa čim večkrat na dan umijte roke, obraz, nos in oči z veliko tekoče tople vode," svetuje dr. med., oftalmolog Dušan Pušnik.
Pri nekaterih otrocih se lahko pojavi pogosto mežikanje z očesi. Kako ravnati v tem primeru?
"Vzroki za mežikanje so lahko poleg dioptrije tudi alergije sluznice oči, vnetje oči, pa tudi psihološki razlogi. Predlagam pregled pri okulistu za razjasnitev teh znakov," še svetuje dr. Pušnik.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV