
Navzoči bodo lahko prisluhnili predavanjema strokovnjaka za celiakijo Jerneja Dolinška in dietetičarke Aje Kocuvan Mijatov, kuharica Ana Žontar Kristanc pa bo pripravila brezglutenski kuharski šov.
Za udeležence dogodkov bodo pripravili degustacije brezglutenske hrane in brezglutensko kosilo. Otroci se bodo lahko vključili v vodene ustvarjalne delavnice, v katerih bodo na igriv način spoznavali dieto brez glutena kot naravni del življenja.
Poleg izogibanja glutenu pa so pomembne siceršnje smernice zdravega prehranjevanja. Pestra prehrana naj po opozorilu dietetičarke Kocuvan Mijatove vsebuje več živil rastlinskega izvora in manj tistih, ki so živalskega izvora.
Vključuje naj dovolj sestavljenih ogljikovih hidratov, prehranske vlaknine, večinoma nenasičene maščobe in dovolj tekočine, predvsem vode. Čim manj pa naj bo soli in sladkorja. Obroki naj bodo redni in naj vključujejo zajtrk.

Poleg tega se je treba vsakodnevno dovolj gibati, kar prispeva k ohranjanju normalne telesne teže, navajajo prireditelji v sporočilu za javnost.
Celiakija je sistemska bolezen, ki od bolnikov zahteva, da iz svoje prehrane izključijo vse izdelke, ki vsebujejo gluten. Dosledna brezglutenska dieta, ki ne vsebuje pšenice, ječmena, ovsa in rži ter živil s temi žiti, pa ob ob upoštevanju tudi siceršnjih pravil zdravega prehranjevanja omogoča normalno in kakovostno življenje.
Za bolnike je pomembno, da je bolezen odkrita dovolj zgodaj in da nato svoje navade in življenje čim prej prilagodijo bolezni.
V svetu je po ocenah strokovnjakov odstotek prebivalstva s celiakijo, ki traja vse življenje. V Sloveniji je približno 5000 bolnikov.
Poleg bolnikov s celiakijo je v svetu po nekaterih ocenah še dodatnih nekaj odstotkov tistih, ki jim zaradi občutljivosti na gluten bolj ustreza brezglutenska hrana.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV