"Prireditev smo organizirali z namenom, da opozorimo na nadarjene na področju tehnike in naravoslovja," je za STA povedal glavni tajnik Zveze za tehnično kulturo Slovenije Mirko Vaupotič. "Tudi na tak način želimo opozoriti, da jim je treba omogočiti pogoje za nadaljnji razvoj," je dejal. Strinja se, da štipendija ni edina podpora, ki jo potrebujejo. Po njegovem opozorilu je treba vzpostaviti takšne pogoje, v katerih bodo lahko kar najbolj razvili svojo nadarjenost. Na prireditev bodo prišli zlati nagrajenci, ki so se izkazali na tekmovanjih iz biologije, kemije, logike, modelarstva ter konstruktorstva in tehnologije obdelav, na Festivalu inovativnih tehnolog in na Srečanju mladih raziskovalcev Slovenije. Slavnostni govornik bo minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk.
Prilagojene vsebine za nadarjene učence
Na ministrstvu za izobraževanje poudarjajo, da je šolska zakonodaja v letu 1996 med cilje vzgoje in izobraževanja umestila skrb za razvoj nadarjenosti in zagotovila pravico do načrtnega prilagajanja vzgojno-izobraževalnega dela pri delu z nadarjenimi učenci oz. dijaki.
"Na tej podlagi je leta 1999 strokovni svet RS za splošno izobraževanje potrdil koncept odkrivanja in vzgojno-izobraževalnega dela z nadarjenimi učenci v devetletni osnovni šoli, leta 2007 pa še koncept vzgojno-izobraževalnega dela z nadarjenimi dijaki v srednjem izobraževanju," so opozorili za STA.

Po noveli zakona o osnovni šoli, ki bo začela veljati v šolskem letu 2012/13, šola nadarjenim učencem zagotavlja ustrezne pogoje za vzgojo in izobraževanje tako, da jim prilagodi vsebine, metode in oblike dela ter jim omogoči vključitev v dodatni pouk, druge oblike individualne in skupinske pomoči ter druge oblike dela.
Po zakonu o gimnazijah šola lahko nadarjenim dijakom prilagodi izvajanje in trajanje izobraževalnega programa, pa tudi zakon o poklicnem in strokovnem izobraževanju predvideva prilagoditve pri izvajanju programa zaradi posebne nadarjenosti dijaka.
Srednje šole nadarjenim dijakom poleg prilagoditev vsebin, metod in oblik dela nudijo še možnost za vključitev v različne krožke, mednarodne izmenjave, tabore, posebne tabore za nadarjene in sobotne šole. Organizirajo tudi priprave na tekmovanja, različne interesne dejavnosti, delavnice iz kataloga obveznih izbirnih vsebin in podobno.
Srečanja mladih raziskovalcev in tehnikov ter tekmovanja v znanju na šolski, regionalni in državni ravni so oblike obšolskih in zunajšolskih aktivnosti, v katerih mladi nadgrajujejo in dopolnjujejo v šoli pridobljeno znanje z različnih področij naravoslovja in tehnike.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV