V državi so zaradi izbruha novega koronavirusa do preklica zaprti vsi vrtci in šole, zato se je treba tako ali drugače znajti za varstvo skupno 90.120 otrok, ki sicer obiskujejo vrtce, in 187.476 osnovnošolcev. Vrtčevski otroci so brez obveznosti, medtem ko se učenci šolajo na daljavo, kar predstavlja dodatno skrb tudi za starše. Pozitivno in prav je, da smo v času epidemije oproščeni plačila vrtcev, obenem pa imajo starši tudi pravico izostati iz službe zaradi varstva otrok, če ga ne morejo drugače zagotoviti. Lažje je staršem, ki so doma, težje pa tistim, ki še vedno hodijo v službo. In med njimi niso vsi v nujnih službah, denimo trgovke in trgovci ter zaposleni v tovarnah.
Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so pojasnili, da se tudi v primeru "nenujnih služb" lahko upraviči odsotnost z dela enemu od staršev zaradi višje sile v situaciji, ko se zaradi zmanjšanja širjenja novega koronavirusa začasno zaprejo vrtci in osnovne šole, kar povzroči nemožnost opravljanja dela delavcev zaradi varstva otroka. Po splošnih načelih civilnega prava pomeni višja sila dogodek, ki ga ni bilo mogoče pričakovati in se mu tudi ne izogniti ali ga odvrniti, so razložili.

A poudarili so, da je treba vsak primer posamično presojati. Najprej je treba povedati, da je upravičena odsotnost od dela, če doma varujete otroka do vključno petega razreda osnovne šole. Nato se je treba vprašati, če bi lahko varstvo morda zagotovil drug starš, če bi se lahko delovni čas drugače razporedil in tudi če starš morda ne more izostati od dela zaradi nujne službe. V vsakem primeru naj zaposleni v primeru nemožnosti opravljanja dela zaradi varstva otrok delodajalca obvesti o vseh pomembnih okoliščinah odsotnosti, svetujejo na ministrstvu.
Po predlogu interventnega zakona, ki sicer še ni dokončno potrjen v državnem zboru, bodo sicer delavci, ki so bili primorani ostati doma zaradi varstva otrok upravičeni do 80 odstotkov nadomestila plače in ne več zgolj 50 odstotkov, kot je bilo prvotno predvideno. Nadomestilo bo krila država, pri čemer bo višina povračila navzgor omejena z zneskom v višini povprečne plače za leto 2019, so dodali na ministrstvu.
V vladnem dokumentu "Uveljavljanje pravic in obveznosti iz delovnega razmerja v času posebnih okoliščin zaradi zmanjšanja širjenja koronavirusa SARS-CoV-2" lahko podrobneje preverite vaše pravice, ki vam pripadajo v času epidemije. (*Pravice in dolžnosti se lahko še spreminjajo in prilagajajo, saj zakon še ni bil sprejet). |
Občine povečini organizirajo varstvo za otroke, katerih starši delajo v nujnih službah
Starši, ki delajo v nujnih službah, kot je zdravstvo, policija, gasilci, pa naj bi imeli zagotovljeno varstvo, ki bi ga organizirale občine. Najprej je bilo rečeno, da ga bo zagotovila država, kar so naknadno spremenili. Na Upravi za zaščito in reševanje so nato pojasnili, da je nujno varstvo zdaj urejeno na ravni občin. "Če pa bi potrebovali kakšno pomoč države, bi zanjo zaprosili. Kot je znano do sedaj, niso zaprosili iz nobene občine," so sporočili. V večini občin so zato že angažirali prostovoljce, povečini vzgojiteljice, in tovrstno varstvo je brezplačno.
V navodilih za varovanje otrok na domu med epidemijo Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz) je med drugim zapisano, naj otrok ne varujejo ogroženi ter naj se pri varovanju upoštevajo osnovna higienska navodila glede umivanja rok in higiene kašlja. Svetujejo pogosto zračenje prostorov in redno čiščenje površin, če pa bi se pri otroku pojavili znaki okužb dihal, naj varstvo prevzamejo starši. |
V Ljubljani nujno varstvo opravljajo prostovoljci na domu. Na spletni strani občine je zapisano, da imajo na seznamu 128 prostovoljcev iz vrst učiteljev in vzgojiteljev in izraženih potreb staršev za 36 otrok. Do tovrstnega varstva otrok so sicer upravičeni starši predšolskih otrok in učencev od prvega do petega razreda, in sicer izključno za otroke, katerih starši opravljajo delo v organizacijah, ki so nujne za delovanje družbe in države v izrednih razmerah. Več o varstvu otrok v Ljubljani ...
Varstvo otrok v Celju bo potekalo na domu staršev otroka. Starši, ki potrebujejo varstvo za svoje predšolske otroke, naj sporočijo na elektronski naslov ravnateljice Vrtca Tončke Čečeve: ravnateljica.vtc@siol.com ali po telefonu 041 612 473. Starši osnovnošolskih otrok, ki potrebujejo varstvo, naj sporočijo ravnatelju III. osnovne šole Celje: aleksander.verhovsek@3os-celje.si ali 031 343 057. Do tovrstnega varstva otrok so upravičeni starši predšolskih otrok in otrok od prvega do petega razreda, ki opravljajo delo, ki je nujno za delovanje družbe in države v izrednih razmerah, če sta oba starša zaposlena v eni od naštetih organizacij in imata oba razporeditev dela v isti izmeni. V Mestni občini Celje je zaenkrat vsem potrebam zadoščeno, so sporočili z občine.

V Kranju imajo organizirano varstvo na domu za otroke, kjer oba starša delata na področjih, nujnih za delovanje države (zdravstvo, policija, gasilci ...). "Za pomoč občine v času posebnih razmer še ni potrebe, ker poskušajo starši sami urediti varstvo," so sporočili. Imajo pa pripravljenih 20 prostovoljcev - vzgojiteljic in prostovoljcev -, ki bodo vskočili takoj, ko bo potrebno, in na občini ocenjujejo, da jih je trenutno dovolj. Starši, ki bi potrebovali tovrstno varstvo, lahko pokličejo na 080 18 86 vsak delavnik med 8. in 13. uro.
Vrtec Koper, ki je skupaj s koprsko občino koordinator nujnega varstva na domu, je doslej zagotavljal varstvo enemu otroku. Do varstva so upravičene družine s predšolskimi otroci in osnovnošolci do petega razreda, v katerih sta oba starša oziroma eden v primeru enostarševske družine dolžni še naprej opravljati nujno delo. Nujno varstvo izvajajo vzgojiteljice na domu otroka, ob morebitnem večjem povpraševanju pa bodo vključili tudi prostovoljce.
Tudi občina Maribor si prizadeva pomagati v obliki zagotovitve možnosti kakovostnega individualnega varstva na domu, so sporočili z občine. Vzgojiteljice mariborskih javnih vrtcev je preko Skupnosti vrtcev Maribor obvestila o možnosti, da kot prostovoljke varujejo otroke na njihovih domovih. Odzvalo se jih je devet, na drugi strani pa sta potrebo po takšnem varstvu izrazili le dve družini s skupno tremi otroki, so pojasnili.
V Murski Soboti so staršem ponudili možnost varovanja otrok na njihovem domu, ki bi ga opravljale prostovoljke, sicer zaposlene vzgojiteljice murskosoboškega vrtca. Do takšnega varstva bi bili upravičeni otroci, katerih starši so zaposleni v poklicih, za katere je nujno, da v času krize opravljajo svoje delo nemoteno (zdravstvo, policija, trgovci, komunala…), so pojasnili na občini. "Prostovoljk, ki so se javile za to delo, imamo v naši občini dovolj. Za takšno obliko varstva se je odločila ena sama družina v občini (oba starša sta zaposlena v zdravstvu), ki pa je pozneje preklicala prijavo. Očitno so si starši uredili druge oblike varstva, bodisi, da ostajajo z otroki doma sami bodisi da jih pazijo drugi družinski člani," so sporočili.
Prostovoljke in vzgojiteljice v Novi Gorici trenutno na domu varujejo enega šolskega in dva predšolska otroka. Prostovoljci civilne zaščite jim vsem dostavijo tudi topel obrok. Za tovrstno varstvo lahko zaprosijo starši, ki so zaposleni v nujnih službah.
V tem trenutku v naši občini ni izkazane potrebe za tovrstno varstvo, so sporočili z novomeške občine. Do tovrstnega varstva so sicer v Novem mestu upravičeni otroci, kjer oba starša delata v javnih službah pomembnih za življenje ljudi (zdravstvo, policija, vojska, komunala …). "Če se bo pokazala potreba po varstvu, bomo otroke varovali v prostorih ene izmed nevladnih organizacij," so pojasnili. Imajo sicer dovolj prostovoljcev.
Za otroke staršev, ki so zaposleni v civilni zaščiti, vojski, policiji, zdravstvenih ustanovah, socialno-varstvenih zavodih in drugih službah, pomembnih za oskrbo prebivalstva, so tudi na Ptuju omogočili varstvo otrok na domu. Vsi, ki potrebujete tovrstno pomoč, lahko podatke vsak delovni dan med 8. in 15. uro posredujete na elektronski naslov občine: zdenka.ristic@ptuj.si ali pokličete na telefonsko številko: 02 748 29 52. Doslej so sicer prejeli eno prošnjo po zagotavljanju varstva, ki so jo uredili. Otroka bo na domu, kjer otrok prebiva, varovala študentka, prostovoljka iz Kluba ptujskih študentov, so napovedali.
V Velenju je varstvo otrok na domu zaživelo že 16. marca. "Ker med poletnimi počitnicami varstvo mlajših šolarjev (od šest do 10 let) izvajajo v Medobčinski zvezi prijateljev mladine (MZPM) Velenje, smo se obrnili na njih tudi sedaj, v času epidemije, saj imajo veliko prostovoljcev, ki imajo izkušnje pri delu z otroki," so sporočili z občine. Varstvo omogočajo družinam, kjer sta oba starša v kriznih poklicih in ko delo opravljata na isti izmeni. Največ jih prihaja iz zdravstva, trgovine in komunalnih dejavnosti, so razložili. Varujejo pa prostovoljke MZPM velenje, ki so sicer zaposlene v Vrtcu Velenje, svetovalne delavke na osnovnih šolah, vzgojiteljice v kolonijah … "Prvi teden je varstvo potekalo v dveh družinah, v eni sta bila dva mlajša šolarja, v drugi ena mlajša šolarka. Drugi teden je prostovoljka le en dan čuvala dva mlajša šolarja, ta teden varstva na domu ni bilo. Od ponedeljka dalje bo varstvo na domu potekalo v eni družini, kjer imajo tri predšolske otroke. Najmlajši je star le leto in pol. Varstvo bo potekalo ves teden po pet ur. En dan bo varstvo potekalo še v družini z dvema mlajšima šolarjema," so opisali.
Kako je z vlogo za znižano plačilo vrtca?
Redni vpisi novih otrok v vrtce so sicer že končani. "Rok za prijavo za redne vpise novincev v vrtec za šolsko leto 2020/21 se je v v vrtcih iztekel, postopki pa se bodo nadaljevali po preklicu epidemije COVID-19," so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
In kako bo z vlogami za znižano plačilo vrtca, ki jo starši praviloma vlagajo v mesecu pred vključitvijo otroka v vrtec? Na ministrstvu pojasnjujejo, da se šteje, da je vloga za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, ki se nanaša na obdobje od 1. aprila do prvega dne v mesecu vložena pravočasno, če je vložena v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem prenehajo ukrepi zaradi epidemije. "Navedeno pomeni, da če bodo ukrepi po predlogu interventnega zakona prenehali 15. maja in je stranka želela vlogo za uveljavljanje pravice vložiti aprila (pravica se prizna s 1. majem), pa zaradi izrednih razmer tega ni mogla do 30. aprila, se bo štelo, da je vloga vložena pravočasno. Torej zadnji dan v mesecu aprilu, če bo vložena najkasneje do 30. junija," so sporočili. Po interventnem zakonu bodo sicer prejemnikom socialnih pravic iz javnih sredstev, ki so med drugim otroški dodatek, državna štipendija, znižano plačilo vrtca, ki so se jim iztekle pravice 31. marca 2020, avtomatično podaljšane pravice do 30. aprila 2020, tudi če center za socialno delo še ni odločil in ni vročil odločbe, je zapisano na spletni strani Centrov za socialno delo.
V času epidemije se lahko vloge za pravice iz javnih sredstev vložijo: Vlogo najdejo na spletni strani TUKAJ, v fizični obliki pa pred vhodi CSD in njihovih enot, kjer je omogočeno. Vir: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti |
Vloge se torej lahko vložijo po elektronski poti brez varnega elektronskega podpisa, ki je sicer standard in formalna zahteva. Organ bo identiteto vložnika ugotavljal ali preverjal na drug način, tako da bo denimo zahteval, da stranka sporoči še uradno dodeljeno identifikacijsko številko (EMŠO, davčno številko) ali tudi na druge načine.
Predlagano je, da vlagatelji na vlogo napišejo svoj elektronski naslov in telefon, kjer bodo za strokovne delavce dosegljivi v primeru nejasnosti ali pomanjkljive vloge, so razložili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Sicer pa je vlogo treba oddati le prvič. Vloge za podaljševanje pravice do subvencije vrtca se namreč ne vlagajo več, saj bodo centri za socialno delo po uradni dolžnosti odločili o nadaljnji upravičenosti do pravice. Če za omenjeno pravico prosite prvič, pa je - kot rečeno - še vedno treba vložiti vlogo, je zapisano na spletni strani eUprava.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV