
Za italijanski časnik La Repubblica je dejala, da bi rada podvojila otroški dodatek, ki zdaj znaša 80 evrov na mesec za družine z nizkim do srednje visokim dohodkom, in uvedla višje dohodke za druge in poznejše otroke, za kar upa, da bo pare spodbudilo k večjim družinam.
Zdajšnja politika glede otroških dodatkov velja za otroke, rojene od 1. januarja 2015 do 31. decembra 2017, dodatki pa staršem pripadajo do otrokovega tretjega leta.
Lorenzinova bi rada, da se dostopnost teh otroških dodatkov razširi tudi na tiste, ki so rojeni pred letom 2015, in da se podaljša na obdobje do 2020.
Družinam z višjim prihodkom, tistim, ki imajo obdavčljivi dohodek več kot 25.000 evrov na leto, ta dodatek ne pripada, kar izključuje približno tretjino staršev.
Glede na nov predlog bi bil dodatek na drugega in poznejšega otroka 240 evrov na mesec za družine s povprečnimi dohodki in 400 evrov na mesec za revne družine.
"V petih letih smo na leto izgubili kar 66.000 rojstev. Če to povežemo z naraščajočim številom starih in kronično bolnih ljudi, dobimo sliko izumirajoče države," je dejala Lorenzinova.
Predlog bo v Bruslju verjetno dvignil veliko prahu, saj Evropska komisija vse bolj pritiska na premierja Mattea Renzija, da čim hitreje zmanjša proračunski primanjkljaj države, saj mora zmanjšati velik državni dolg.
Kako visok bo otroški dodatek v Sloveniji?
OTROŠKI DODATEK V SLOVENIJI Kateri center za socialno delo je pristojen za urejanje otroškega dodatka pri nas? Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka, ki ga starši lahko uveljavljamo na pristojnem centru za socialno delo – to je tam, kjer imamo prijavljeno stalno prebivališče oziroma kjer prebivamo večino časa (če imamo prijavljeno tako stalno kot začasno prebivališče). Kako uveljavljamo otroški dodatek? Pravico do otroškega dodatka lahko uveljavlja eden od staršev oziroma druga oseba za otroka, ki ima v Sloveniji prijavljeno prebivališče, do njegovega 18. leta starosti, če izpolnjuje tudi druge pogoje po zakonu, ki ureja družinske prejemke. Pravico starši ali skrbniki uveljavljamo z vlogo (Vloga za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev), ki je dostopna na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti; lahko jo oddamo prek portala e-uprava (potrebno veljavno digitalno potrdilo), jo vložimo osebno ali po pošti. V kakšnem primeru nisem upravičen do otroškega dodatka? Otroški dodatek mi ne pripada za otroka, ki: |
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV