Kaj pomenita zdrava prehrana in zdrava dieta?
Besedna zveza zdrava prehrana za marsikoga pomeni omejitve.
Ker se zdravo prehranjujem, ne smem jesti določenih živil, vsak dan moram spiti 2 litra vode in pojesti čim več zelenjave. To deloma drži, vendar zdrava prehrana ne pomeni, da se morate popolnoma odreči svoji najljubši hrani.
Navsezadnje ne gre za to, da bi se mučili in si postavljali nerealna pričakovanja. Če ste se doslej prehranjevali z zelo predelanimi izdelki, tj. hitro pripravljeno hrano, pripravljenimi obroki za mikrovalovno pečico, ter slanimi in sladkimi prigrizki, bo težko navade spremeniti kar čez noč.
Zdrava prehrana ne pomeni, da se morate odreči tistemu, kar imate radi
Zdrava prehrana ne pomeni, da se morate odreči vsemu, kar imate radi, in začeti z restriktivnimi dietami. Zdrava prehrana pomeni, da si vsak dan privoščite hranila, ki jih potrebujete. Zaradi njih se počutite dobro telesno in duševno, imate visoko raven energije in voljo do življenja. Ste že kdaj opazili, da po tem, ko za zajtrk pojeste sladek rogljiček, že po eni uri hrepenite po drugem sladkem prigrizku? In da se popoldne počutite zdolgočaseni in otopeli? To pa zato, ker vaše telo ne dobi tega, kar potrebuje.
Številni strokovnjaki za prehrano vam svetujejo, da iz prehrane izključite določene sestavine in se tako približate zdravi prehrani. Toda če ne trpite za alergijami in preobčutljivostjo na določena živila, jejte vse! Vendar pa predelane izdelke zamenjajte z najpreprostejšimi, tj. s sadjem in zelenjavo. V svojo prehrano poskušajte vključiti čim več zelenjave.
Osnove zdrave prehrane

Vaše telo za pravilno delovanje potrebuje beljakovine, maščobe in ogljikove hidrate v pravem razmerju. Lahko se odločite za eno od modnih diet, ki priporočajo opustitev glutena, zmanjšanje ogljikovih hidratov na minimum (ketogena dieta) ali uživanje samo sadja (frutarijanstvo), vendar razmislite, ali bo takšna dieta res dobra za vaše zdravje?
Beljakovine
Telo potrebuje beljakovinsko bogato hrano, da bi imelo energijo. Beljakovine so potrebne tudi za pravilno delovanje možganov in ohranjanje dobrega razpoloženja. Živila, ki vsebujejo velike količine tega makrohranila, so: meso (najbolj zdrava je perutnina), stročnice, ribe, morski sadeži, sir, skuta, jogurt.
Ogljikovi hidrati
O teh hranilih obstajajo številni miti. Shujševalne diete predlagajo strogo omejitev ali popolno opustitev teh hranil. Nekateri ljudje menijo, da je treba iz prehrane izključiti kruh, krompir in testenine. Toda ali je to res potrebno za zdravo prehranjevanje? Ogljikovi hidrati so glavni in lahko dostopen vir energije za vaše telo. Zato jih potrebujete za vsakodnevno delovanje in delovanje možganov.
Zamenjajte enostavne ogljikove hidrate s kompleksnimi in vaša prehrana bo postala bolj zdrava. Namesto belega kruha izberite polnozrnati kruh, namesto testenin iz moke pa polnozrnate testenine iz pšenice durum. Stacionarne trgovine Pepco ponujajo številne funkcionalne posode za malico, v katerih lahko takšen zdrav obrok vzamete s seboj. Omejite sladkarije in slane prigrizke. Ne pozabite, da zdrava prehrana ne pomeni, da si morate naložiti stroga pravila. Vsakdo podleže skušnjavi in občasno poseže po čipsu, hitri hrani in sladkarijah.

Maščobe
Ta makrohranila imajo še posebej slab sloves. Vendar so za naše življenje bistvenega pomena! Brez maščobnih kislin omega 3, ki so prisotne v zdravih maščobah, se ne moremo dobro počutiti ne telesno ne duševno. Maščobe, predvsem nenasičene maščobe iz rastlin in rib, so vir energije in nosilec vitaminov. V mediteranski dieti, ki danes velja za eno najbolj zdravih diet, so zdrave maščobe oljčno olje, avokado, oreščki in ribe. Prehrana, bogata z maščobnimi kislinami omega 3 (ki jih najdemo v vseh omenjenih živilih), prispeva k dobremu delovanju srca in ožilja, dobremu vidu in zdravi koži ter odličnemu razpoloženju in počutju.
Zelenjava in sadje
Pri zelenjavi ni omejitev glede njenega uživanja. Zelenjava vsebuje veliko vlaknin, ki so bistvene za pravilno prebavo in ohranjanje dobrega zdravja. Vsebuje tudi veliko vitaminov in mineralov. Na dan je priporočljivo pojesti pet obrokov sadja in zelenjave, vendar čim več zelenjavnih dodatkov, tem bolje. Če že govorimo o zdravi prehrani, je minimalna količina zelenjave za odraslo osebo 500 g.
Stavite na zdravo prehrano
Prehranjevalnih navad ne morete spremeniti čez noč, lahko pa počasi uvajate majhne spremembe. Namesto da si za malico ali kosilo v službi kupite zavitek s sirom, sladek jogurt ali sladko ploščico, si doma prej pripravite solato in jo zapakirajte za s seboj. Vse, kar potrebujete, je pločevinka čičerike, mocarela, nekaj češnjevih paradižnikov, zelena kumara in oljčno olje, in zdrava in hranljiva jed je pripravljena!
Če boste obroke načrtovali vnaprej, boste redkeje posegali po gotovih in močno predelanih izdelkih. V trgovino pojdite s seznamom stvari, iz katerih lahko pripravite okusne jedi – takšne, kot jih imate radi, vendar z manj maščobe, soli in nezdravih dodatkov.
Naročnik oglasa je Pepco.