Po letu 2008, ko so prvič predstavili projekt "Še vedno vozim – vendar ne hodim", so se člani gibanja ponovno zbrali v Celju, kjer so predstavili nadgradnjo projekta – sodelovanje z Mestno občino Celje, Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV) na Mestni občini Celje in celjskimi srednjimi šolami, kjer bodo s skupnimi močni o pomenu prometne varnosti ozavestili vse dijake 3. letnikov na celjskih srednjih šolah. S projektom Mestna občina Celje – "Varna in mladim prijazna", bodo tako dosegli 100 % dijakov 3. letnikov, ki bodo preko zgodb poškodovancev v prometnih nesrečah preventivno spoznali pomen doslednega upoštevanja cestno-prometnih predpisov.
Župan Mestne občine Celje Bojan Šrot in predsednik SPV MO Celje Martin Grosek, sta se enoglasno strinjala: "Na Mestni občini Celje in SPV MO Celje podpiramo pobudo Zavoda Vozim, da v svojo preventivno akcijo 'Še vedno vozim – vendar ne hodim' vključi celotno populacijo celjskih srednješolcev. Osveščanje mladostnikov za večjo varnost v prometu bo pripomoglo k zavedanju o potrebi upoštevanja prometnih predpisov in k dvigu prometne kulture. Prav je, da bodoči mladi vozniki spoznajo osebne življenjske izkušnje ljudi, ki so postali invalidi zaradi prometnih nesreč, in da se s previdnim ravnanjem v prometu temu izognejo sami oz., da tega ne povzročijo drugim. Racionalne informacije prepletene s čustvi bodo pri mladostnikih gotovo dosegle željen vzgojni efekt in pripomogle k večji varnosti na naših cestah."
K temu je pritrdil tudi Iztok Leskovar, ravnatelj Srednje šole za gostinstvo in turizem Celje, ki je poudaril, da je v lanskoletnem predavanju, ko je spremljal odzive dijakov, spoznal izjemen pomen tovrstnih predavanj in se tudi na kolektivu ravnateljev zazvel, da so podprli prizadevanja v gibanju, da se na celjskem preventiva aktivno vključuje med šolske vsebine.
Trend v prometni varnosti se med mladimi v zadnjih letih sicer izboljšuje, a letošnji rezultati nakazujejo izrazito poslabšanje. Opažamo namreč, da je število smrtnih žrtev med mladimi, starimi med 15 in 24 let, že zdaj poskočilo iz 10 na 15 smrtnih žrtev glede na enako obdobje lani. Zaskrbljujoč pa je podatek, da se strmo povečuje tudi število hudo telesno poškodovanih, ki jih je že lani bilo 14 % več kot leta 2013, letos pa jih je samo med januarjem in septembrom že 711, kar predstavlja kar 11 % povečanje glede na enako obdobje lani. Vse to pa s sabo prinese številne družinske tragedije in posledično ogromno zgodb, ki jih želijo člani gibanja deliti in s tem preprečiti, da njihove zgodbe ne bi postale tudi zgodbe drugih.
Sodelovanje med Javno agencijo RS za varnost prometa in nevladnimi organizacijami še vedno ni takšno, kot bi si želeli. Prav tako vložek države na področju preventive zelo nizek – za primerjavo, v letu 2014 je bilo na voljo le 6% zneska, ki je bil za preventivne akcije namenjen leta 2010. Žalostno je, da se morajo tragične zgodbe, kot so zgodbe članov gibanja, ponoviti v tolikšni meri, da se stvari začno aktivnejše premikati.
Člani gibanja so strateškim partnerjem, kot je Zavarovalnica Triglav, izjemno hvaležni, saj jim omogočajo preživetje, a hkrati tudi povečevanje števila dijakov, ki slišijo zgodbo poškodovanca v prometni nesreči in s tem prispevajo k ustvarjanju varne vožnje kot vrednote. Kot je povedal Aleksander Troha, direktor Območne enote Celje Zavarovalnice Triglav: "Nad energijo, zavzetostjo in vztrajnostjo Davida, Babrabe in drugih članov gibanja Še vedno vozim – vendar ne hodim smo bili tako navdušeni, da smo v Zavarovalnici Triglav gibanje takoj podprli. S skupnimi močmi lahko naredimo veliko več za prometno varnost in posledično zavarujemo številna človeška življenja, kar pa je ena naših pomembnejših nalog na področju preventive in posledično prispevek k večjem zagotavljanju varnosti na naših cestah.« In dodal: »V ta namen, predvsem pa s ciljem prispevati k izboljšanju voznih navad voznikov, smo kot prvi v Sloveniji in regiji Adria razvili tudi brezplačno mobilno aplikacijo DRAJV, ki spodbuja k varnejši vožnji."
Bistvo projekta je torej doseči 100 % generacije dijakov celjskih srednjih šol, ki že ali pa bodo v kratkem opravili vozniški izpit. A ne bodo ostali le v Celju. S projektom namreč še v tem mesecu nadaljujejo v Občini Ruše, s pomočjo Knjižnice Brežice pa tudi v Občini Brežice. Medtem pa z Mestno občino Ptuj in Mestno občino Kranj ravno opravljamo dogovore o možnostih sodelovanja v decembru in potem naprej v letu 2016.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV