Bibaleze.si

Uspelo jim je nemogoče!

STA/N. K.

Novice

1
30. 08. 2013 10.54

Mednarodna skupina znanstvenikov je v sredo v reviji Nature objavila, da so iz matičnih celic uspešno vzgojili tkivo človeških možganov, ki ga bodo uporabili za raziskavo motenj v njihovem delovanju. S to pridobitvijo bodo dobili tudi vpogled v razvoj najkompleksnejšega organa v človekovem telesu.

Iz matičnih celic so vzgojili kot grah velike mehurčke možganskega tkiva, ki so podobni zasnovam možganov pri človeškem zarodku. (fotografija je simbolična)


Iz matičnih celic so vzgojili kot grah velike mehurčke možganskega tkiva, ki so podobni zasnovam možganov pri človeškem zarodku. Poimenovali so jih cerebralni organoidi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Znanstvenikom se tako v prihodnje ne bo več treba zanašati le na mišje možgane, ki ne predstavljajo ustrezne primerjave, da bi na njih lahko raziskovali človeške bolezni in možnosti zdravljenja, je ekipa še zapisala v reviji Nature.

Iz matičnih celic so vzgojili kot grah velike mehurčke možganskega tkiva, ki so podobni zasnovam možganov pri človeškem zarodku. (fotografija je simbolična)
Iz matičnih celic so vzgojili kot grah velike mehurčke možganskega tkiva, ki so podobni zasnovam možganov pri človeškem zarodku. (fotografija je simbolična) FOTO: Profimedia

Po besedah koordinatorja raziskave Jürgena Knoblicha z Avstrijske akademije znanosti upajo, da bodo zdravila tako lahko preverili neposredno na tkivu, ki ima človeške lastnosti, in se izognili poskusom na živalih. "Tako pridobljeni rezultati bodo boljši in lažje prenosljivi na človeka," je še dodal. Knoblichova ekipa je matične celice, ki se lahko sicer razvijejo v kakršnokoli vrsto celic, uporabila za razvoj živčnih celic, ki so se nato samoorganizirale v organoide, velike do štiri milimetre. V bioreaktorju so te tvorbe preživele več mesecev.

Sklep študije je, da se iz tridimenzionalne kulture razvije vrsta možganskih predelov, ki lahko vplivajo drug na drugega. Kljub navdušujočim obetom pa sanje znanstvenikov, da bi ustvarili "instantne možgane" ostajajo nedosegljive. Organoidi, ki posnemajo različne predele možganov so bili razporejeni naključno in niso imeli oblike ali splošne prostorske razporeditve, ki je tipična za človeške možgane. Ker ustvarjeno tkivo nima obtočnega sistema, je bila oskrba s hranilnimi snovmi in kisikom omejena, zaradi česar so organoidi lahko zrasli le do velikosti nekaj milimetrov. Knoblich je še dodal, da s to metodo ne nameravajo vzgojiti nadomestnih delov za poškodovane človeške možgane.

►Zakaj in kam shraniti popkovnično kri in kako lahko naša odločitev kasneje vpliva na otrokovo zdravje sta samo dve vprašanji, ki si jih zastavlja veliko bodočih staršev. Najbolj iskane odgovore nam je posredoval mag. Marko Cukjati, dr. med. iz Zavoda RS za transfuzijsko medicino.

►Zadnji izsledki raziskave kažejo na škodljivost bisfenola A – izpostavljenost tej kemikaliji naj bi pri nerojenih otrocih večala tveganje raka na mlečnih žlezah. Bisfenol A se nahaja v steklenicah za vodo, otroških stekleničkah, športni opremi, posodah za shranjevanje, priboru (krožniki in skodelice), zobnih polnilih, lečah, zgoščenkah, plastenkah itd.
 


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863