Bibaleze.si

Znanstveno odkritje, ki dviga veliko prahu

STA/N. K.

Novice

3
04. 02. 2015 09.45

Spodnji dom britanskega parlamenta je danes odobril po mnenju nekaterih sporen postopek spočetja otrok z uporabo DNK treh ljudi. Gre za kombinacijo umetne oploditve in genske modifikacije, s katero naj bi preprečili prenos smrtno nevarnih gensko pogojenih bolezni z matere na otroka.

Umetna oploditev

 

Umetna oploditev
Umetna oploditev FOTO: iStockphoto

Uporabo omenjene tehnologije je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa podprlo 382 poslancev, 128 jih je bilo proti.

Po zeleni luči v spodnjem domu bo o tem vprašanju še ta mesec odločal še zgornji dom parlamenta, lordska zbornica. Če bo tudi ta odobril postopek, na Otoku znan pod imenom "otrok treh staršev", ga bo Velika Britanija legalizirala kot prva na svetu. Prvi otroci treh staršev bi lahko prišli na svet prihodnje leto.

Na ta način bodo po pisanju britanskega BBC lahko pomagali okoli 150 parom letno oz. materam, kot je Britanka Sharon Bernardi, ki ima mitohondrijsko bolezen in je zaradi tega izgubila že sedem otrok.

Postopek, ki so ga razvili znanstveniki z univerze v Newcastlu, poteka tako, da mati oz. ženska, ki ima katero od mitohondrijskih bolezni in si želi otroke, priskrbi svoj genski material, ki ga v laboratoriju izločijo iz ene same celice. Druga ženska, ki nima mitohondrijskih bolezni, prispeva jajčece, ki mu odstranijo jedro. Edini genski material v celici donatorke je tako v mitohodrijih.

Jedro iz jajčeca matere nato vstavijo v jajčece donatorke ter to oplodijo s spermo očeta. Oplojeno celico nato vstavijo v maternico matere, tako kot pri običajni umetni oploditvi.

Mitohondriji so membranske strukture, ki služijo celičnemu dihanju in so v celicah glavni vir energije. Imajo svoj DNK, ki ne vpliva na lastnosti, kot je videz. Okvarjeni mitohondriji, ki jih otrok lahko podeduje samo po materi, lahko povzročijo okvare možganov, atrofijo mišic, odpoved srca in slepoto.

Oploditev
Oploditev FOTO: Profimedia

S postopkom "otrok treh staršev" ima otrok 0,1 odstotek DNK ženske, ki je donirala jajčece, s tem pa je tudi onemogočen prenos okvare mitohondrijev na prihodnje generacije, še pojasnjuje BBC.

Vprašanje legalizacije postopka je v Veliki Britaniji sprožilo burne razprave, visoki cerkveni predstavniki pa so pozvali k ustavitvi postopka za legalizacijo. Nasprotniki postopka znanstvenikom očitajo, da se igrajo Boga.

A profesor Doug Turnbull z univerze v Newcastlu očitke zavrača in poudarja, da je poglaviten namen raziskav pomagati "popraviti način delovanja celičnih baterij (mitohondrijev) pri otrocih mater s podobno okvaro celičnih baterij - nič več, nič manj", poroča nemški Deutsche Welle.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863