
Zelo malo je raziskovanj na to temo,vendar vsem je skupno to, da ima moški nosečniške simptome, če je zelo povezan z nosečo partnerico oz. je aktivno vključen v celotno nosečniško obdobje.
Poleg lažnih nosečniških simptomov pri moških, lahko pride tudi do hormonskih sprememb takoj po otrokovem rojstvu, in sicer povišanja prolaktina. Študije so pokazale, da je njihova najvišja raven okrog šestega meseca otrokove starosti, ko je povezanost z novim družinskim članom najmočnejša. Nivo tega hormona pri očetu takoj zraste, ko zasliši dojenčkov jok.
Pri nekaterih pride do upada testosterona, na to pa ima velik vpliv očetova skrb za družino. Tisti, ki imajo višjo raven testosterona, se ne posvečajo toliko otrokom.
Nivo oksitocina prav tako raste pri novopečenih očkih in je povezan s tem, kakšen oče bo moški. Višji je nivo oksitocina, pogosteje se moški igra z otrokom in mu je bolj privržen, v primerjavi s tistimi, ki imajo nižji nivo tega hormona.
Poporodna depresija se lahko zgodi tudi pri očetih, statistike kažejo, da se kar pri 25 odstotkih moških pojavi v roku dveh mesecev po otrokovem rojstvu. Je pa tako blaga, da jo večinoma niti ne opazijo. Če oba starša trpita za poporodno depresijo, se lahko to odraža na dojenčku, zato je pomembno, da poiščeta strokovno pomoč.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV