Za luskavico, za katero so značilna vnetna žarišča na koži, zbolijo lahko tako moški kot ženske, pogosto pa izbruhne med 15. in 35. letom. Bolezen bolnike zelo prizadene, močno vpliva na njihovo samopodobo in jih zaznamuje, zdravljenje pa je doživljenjsko.

Svoje izkušnje s to boleznijo je opisal bolnik z luskavico Jan Koren iz Društva psoriatikov Slovenije, tudi predsednik Evropskega združenja društev psoriatikov. Bolezen je dobil v srednji šoli najprej na glavi, nato pa je zajelo celo telo, šel je k dermatologu, ki je postavil diagnozo psoriaza. Začel se je zdraviti z mazili, nato s sistemsko terapijo, zadnja štiri leta pa je na bioloških zdravilih in stanje se mu je izboljšalo za 80 do 85 odstotkov, je dejal.
Mnogi ljudje z luskavico imajo še luskavico na nohtih, iz katere se lahko razvije psoriatični artritis. Obe bolezni močno vplivata na kakovost življenja, kar je potrdila Petra Zajc iz Društva revmatikov Slovenije. Pri 28 letih so se začele težave s sklepi, bolečine v hrbtenici, kronična utrujenost, po šestih letih so ji ugotovili psoriatični artritis. "Za dobro obvladovanje bolezni je primarna hitra diagnostika, prepoznavanje prvih simptomov in napotitev na ustrezno zdravljenje," je poudarila.

Dermatologinja Nada Kecelj Leskovec je pojasnila, da je več vrst luskavic, tudi na nohtih je treba včasih izključiti glivično okužbo in se odločiti za diagnozo in zdravljenje. Sodobno zdravljenje luskavice je po njenih navedbah zelo učinkovito, od lokalne in foto terapije, konvencionalne sistemske terapije do bioloških zdravil, s katerimi se doseže tudi do 90-odstotno izboljšanje.
Aleksander Stepanović iz Zdravstvenega doma Kranj pa je opozoril na pomanjkanje zdravnikov družinske medicine in dermatologov, saj je pri nas 2,4 zdravnika na 2000 prebivalcev, kar je daleč pod povprečjem EU. "S tem so povezane čakalne dobe in število opredeljenih pri osebnem zdravniku," je dejal in spomnil, da za okrog 200.000 Gorenjcev skrbita trenutno 2,5 dermatologa.
Na področju revmatologije kljub pomanjkanju zdravnikov v Sloveniji bolniki po mnenju predstojnika oddelka za revmatologijo ljubljanskega univerzitetnega kliničnega centra Matije Tomšiča relativno dobro dostopajo do revmatologa, čeprav je čakalna doba trenutno za redne napotnice 22 mesecev, za hitre pa pol leta.
Ambasadorka akcije Ana Klašnja se je poistovetila z boleznijo, saj so ji na rokah naredili masko luskavice in psoriatičnega artritisa. Čeprav te bolezni nima, pa jo je, kot je povedala, začelo vse motiti in skeleti. "Vem, da je vse to v glavi, a ne morem si predstavljati kako je dejansko, če s tem živiš," je sklenila.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV