Bakterija namreč začne povzročati težave šele, ko se v telesu ustvarijo pogoji, ki jo aktivirajo in povzročijo okužbo, med katerimi je lahko tudi pnevmokokna pljučnica.

Okužba s pnevmokokom predstavlja vzrok za kar polovico vseh zunajbolnišničnih pljučnic, je na današnjem novinarskem srečanju Društva ko-RAK.si ter Društva pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije povedal Matjaž Jereb s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Med bolj ogrožene spadajo nekateri kronični bolniki, med drugim tisti s sladkorno boleznijo in astmo, ter osebe s slabšo odpornostjo. Pri ljudeh nad 65. letom starosti sta dejavnika tveganja še alkoholizem in kajenje, pogostejša tarča pa so tudi osebe s kroničnimi bolezni jeter in srčno-žilnimi boleznimi.
Med simptome pnevmokokne pljučnice med drugim spadajo kašljanje, mrazenje in povišana telesna temperatura, poleg tega se lahko pojavljajo težave z dihanjem, dušenje in bolečina v prsnem košu, je naštel Jereb. Bolezen se zdravi z antibiotiki in penicilinom, če je treba pa tudi v bolnišnici. V Sloveniji sicer letno v bolnišnicah zdravimo od 5000 do 6000 oseb, ki imajo eno od oblik pljučnice. Pri tem jih je od 60 do 70 odstotkov starejših od 65 let.
Nevarnost in smrtnost pnevmokokne pljučnice s starostjo naraščata. V Sloveniji je smrtnost v bolnišnici zdravljenih oseb s to boleznijo višja od 10 odstotkov, pri starostnikih pa še večja.
Predsednik Društva ko-RAK.si Marko Vudrag je poudaril pomen cepljenja pred boleznijo. Izbiramo lahko med konjugirano in polisaharidno vrsto cepiv. Stroka cepljenje priporoča čez celo leto, res pa je, da so okužbe pogostejše v jesenskem in pomladanskem času.
Medtem ko je cepljenje proti pnevmokoknim okužbam za dojenčke brezplačno, morajo starejši zanj seči v denarnico. Izjema pri cepljenju s polisaharidnim cepivom so nekateri kronični bolniki, pri katerih strošek cepljenja krije obvezno zdravstveno zavarovanje. Cena 13-valentnega cepiva je po Vudragovih navedbah okoli 60 evrov, cena 10-valentnega pa okoli 40 evrov.
Vudrag je tudi kritiziral slabo precepljenost slovenske družbe. Za cepljenje proti pnevmokoknim okužbam se po njegovih besedah odloči zelo malo ljudi. Po informacijah farmacevtske družbe Pfizer se s 13-valentnim cepivom v Sloveniji letno cepi od 4000 do 5000 ljudi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV