
Pljučnica je vnetje drobnih pljučnih mešičkov, zaradi katerega se v njih izločata gnoj in tekočina. Kisik zato težje prehaja skozi stene teh pljučnih mešičkov v kri. Vnetje običajno zajame le del pljučnega tkiva, v hujših oblikah pa obe pljučni krili.
Pljučnico povzročajo bakterije, virusi, glivice ali drugi mikroorganizmi. Velikokrat pride do pljučnice ob zapletu prehlada ali drugih bolezni. Otrok, ki preboleva virusno okužbo ali hujši prehlad, je veliko bolj dovzeten za pljučnico, saj mu osnovna bolezen zelo zmanjša odpornost telesa, kar pa za nevarne bakterije prednost, saj veliko lažje vdrejo v telo.
Bolezen se kaže s simptomi, kot so kašelj, povišana telesna temperatura in oteženo dihanje. Zlasti pri majhnih otrocih in starejših je pljučnica lahko smrtno nevarna.

Najbolj izpostavljeni otroci
V državah v razvoju, zlasti v najrevnejših skupnostih, so nevarnosti za okužbo najbolj izpostavljeni otroci do petega leta starosti. Druge bolezni, kot so podhranjenost ter okužba z virusom hiv in aids, ki oslabijo imunski sistem, še povečajo nevarnost okužbe.
Po podatkih Unicefa zaradi pljučnice vsako leto umre več kot milijon otrok, to pomeni več kot 4300 vsak dan. Vsakih 20 sekund zaradi pljučnice ugasne eno otroško življenje. Gre za najpogostejši vzrok smrti otrok do petega leta starosti, so zapisali v Unicefu.
V državah v razvoju vsako leto zabeležijo več kot 150 milijonov primerov pljučnice pri majhnih otrocih, od tega jih več kot 11 milijonov potrebuje bolnišnično oskrbo. A tudi znotraj teh držav se kažejo velike razlike glede na višino dohodkov gospodinjstev, oddaljenost mestnih središč in podobno.
Preprečevanje pljučnice
V Unicefu poudarjajo, da k preprečevanju pljučnice pomembno prispeva izključno dojenje v prvih šestih mesecih življenja. Gre za pomemben in preprost ukrep, ki daje dobre rezultate. Drugi ukrepi so še zagotavljanje kakovostne prehrane za otroke in umivanje rok, ki zmanjša pojavnost pljučnice za 23 odstotkov, a ta navada v državah v razvoju med revnejšim prebivalstvom še vedno ni razširjena.
Tretji ukrep pa je cepljenje in ustrezno zdravljenje bakterijske pljučnice z antibiotiki.
Bronhiolitis lahko vodi v hude dihalne težave.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV