Statistike kažejo, da se največ nezgod zgodi prav v domačem okolju – ureznine, padci, zastrupitve itd. Prav zaradi tega je treba imeti doma organizirano domačo lekarno z najnujnejšimi pripomočki. Če imate doma otroke, imate zagotovo vedno na zalogi obliže, priporočljivo pa je imeti vse od obvezilnega materiala do sredstev proti bolečinam. Poleg osnovnih pripomočkov ne smejo v lekarni manjkati zdravila, ki jih kateri od družinski članov stalno jemlje (astma, alergija, sladkorna bolezen itd).

Shranjevanje zdravil
Domačo lekarno je priporočljivo imeti vedno na istem mestu, ki mora biti suho, hladno in temno. Pomembno je, da je ne dosežejo otroci, če pa nimate te možnosti, potem poskrbite, da bo predal, v katerega boste hranili zdravila in pripomočke, ves čas zaklenjen. Vse pripomočke hranite v originalnih embalažah, na katere tudi napišete, kdaj ste zdravilo otrpli (takoj boste lahko presojali uporabnost zdravila, saj rok začeti teči z odprtjem embalaže). Kam z zdravili s pretečenim rokom?

Katarina Živec, dr. med., je v prispevku z naslovom Domača lekarna in pripomočki za prvo pomoč - kaj moramo imeti doma? podala smernice, kako organizirati domačo prvo pomoč. V prispevku je zapisala tudi, da bi moralo imeti vsako gospodinjstvo en priročnik za prvo pomoč, v katerem bi našli tiste osnovne Najlažje je kupiti domačo prvo pomoč v škatli – tako boste preskrbljeni z vsem ustreznim, če pa to že imate oziroma imate svoj način shranjevanja, potem preglejte, če imate:
- svitek obliža in obliže z blazinico,
- sterilne komprese (5 x 5 cm),
- sterilne komprese (10 x 10 cm),
- sterilni prvi povoj,
- povoji iz raztegljive tkanine,
- trikotna ruta,
- alu-plast komprese za opekline (50 x 80 cm, 9 x 15 cm),
- sponke za povoje,
- fiziološka raztopina.
Količine so v prodajnih paketih (če ste kupili škatlo za prvo pomoč) določene, medtem ko imejte doma vsaj dva ali tri pakete vsakega. Seveda se kasneje prilagajate potrebam – če boste morali otroku sami prevezovati rano, boste seveda potrebovali več kompres in povojev itd.
Poleg tega imajte doma:
- termometer,
- tope škarje,
- pinceto,
- sterilne ali navadne rokavice,
- dezinfekcijsko sredstvo, na primer 70% etanol ali vodikov peroksid,
- led v zmrzovalniku ali hladilni ovitek
- merilnik krvnega tlaka,
- zdravila proti vročini (za otroke v obliki svečk ali sirupa).
Ko se zgodi nesreča ...
... moramo nuditi prvo pomoč – to pomeni, da moramo ponesrečencu pomagati z najosnovnejšimi pripomočki in po najboljših močeh in sposobnostih. Nujni primeri pa zahtevajo strokovno oskrbo – številka nujne medicinske pomoči je 112.
Ko kličete 112, morate povedati:
– KDO kliče,
– KAJ se je zgodilo,
– KJE se je zgodilo,
– KDAJ se je zgodilo,
– KOLIKO je ponesrečencev,
– kakšne so POŠKODBE,
– kakšne so OKOLIŠČINE na kraju nesreče (požar, nevarne snovi, poškodovane plinovodne ali druge napeljave ...),
– kakšno POMOČ potrebujete.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV