V prispevku povzemamo brošuro, ki jo v primeru otrokovih črevesnih težav dobijo starši območne zdravstvene enote v Kranju.
Kaj je driska?
Driska je opredeljena kot pogosto obolenje, ki tare zlasti otroke, in še to pogosteje v poletnih mesecih. Večkratna tekoča odvajanja in bruhanje lahko vodijo do izgube vode in mineralnih snovi iz organizma, ki v hujši obliki pomeni nevarno stanje. Posledica driske pa je lahko tudi to, da se iz črevesja slabo absorbirajo mnoge hranilne snovi, kar lahko v hujših primerih vodi do podhranjenosti. A vendarle so preproste metode, kako boste sami preprečili obe stanji in pomagali vašemu otroku, da bo čim hitreje okreval.

Kaj storiti ob driski?
1. Piti več in bolj pogosto kot sicer
Ko opazite, da ima otrok več zaporednih tekočih odvajanj, poskrbite, da bo zaužil dovolj tekočine. Izgubljeno tekočino je najbolje nadomestiti s prekuhano vodo ali borovničevim oziroma metinim čajem. Hkrati pa pokličite izbranega pediatra in se dogovorite za pregled, na katerem vam bo morda predpisal glukozno-mineralno rehidracijsko mešanico, ki se v črevesu bolje vsrka kot čista voda in je zato bolj učinkovita v nadomeščanju izgubljenih mineralov.
2. Kaj naj otrok jé?
Mamice, ki dojite, ne prekinjajte tega ciklusa, dodajte pa še kakšen podoj (dojite bolj pogosto). Če ste gosto hrano začeli uvajati s 4. mesecem, obenem pa še vedno dojite, potem v primeru dojenčkove driske nadaljujte dojenje, gosto hrano pa omejite na pasirano kuhano korenje, banane, nastrgana jabolka, navadni jogurt, probiotične in rižev sluz.
Pediatri pravijo, da je bolje, da otroku ponudimo več manjših obrokov, saj se manjše količine hrane hitreje prebavijo, vmes pa mu ne pozabite ponuditi pijače. Če ste obiskali pediatra in je otroku predpisal dieto, potem se vi pri pripravi hrane tega tudi držite. Šele po 3, 5 dneh, v tem času naj bi se driska umirila, postopno preidite na normalno prehrano.
3. Otroka peljite k zdravniku, če:
– se njegovo stanje v treh dneh ne izboljša,
– pogosto odvaja tekoče blato,
– hkrati bruha in odvaja blato,
– v blatu opazite kri,
– če ima (ob driski) vročino,
– nima apetita – odklanja tekočino in dietno hrano,
– opazite kakršne koli znake dehidracije (huda žeja, vdrtost oči, suh jezik, zaspanost …).
Preprečevanje je boljše kot zdravljenje!
Vsem bacilom se bodo vaši malčki v velikem koraku umaknili, če si bodo večkrat umili roke in ne bodo grizli nohtov. Vi pa poskrbite, da bodo uporabljali čisti pribor in posodo ter da bodo skrbeli za dobro osebno higieno.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV