Bibaleze.si

Kaj storiti v primeru driske?

M.K.

Zdrav otrok

0
31. 07. 2020 12.48

Obstajajo preproste metode, kako lahko sami preprečite drisko in bruhanje pri otroku in pripomorete k njegovemu hitrejšemu okrevanju.

Otrok na WC školjki

Driska je opredeljena kot pogosto obolenje, ki tare zlasti otroke. Večkratna tekoča odvajanja in bruhanje lahko vodijo do izgube vode in mineralnih snovi iz organizma, ki v hujši obliki pomeni nevarno stanje. Posledica driske pa je lahko tudi to, da se iz črevesja slabo absorbirajo mnoge hranilne snovi, kar lahko v hujših primerih vodi do nedohranjenosti. 

Poskrbite, da bo otrok dovolj pil

Driska je lahko nevarna zaradi pogostih tekočih odvajanj. Zato je treba izgubljeno tekočino nadomestiti – najbolje boste malčku pomagali, če boste poskrbeli, da bo popil zadosti prekuhane vode, borovničevega ali metinega čaja. Rehidracijske napitke mu dajajte po navodilih pediatra (glukozno-mineralne rehidracijske mešanice se v črevesu bolje vsrkajo kot čista voda in so zato bolj učinkovite v nadomeščanju izgubljenih mineralov, vendar se pred uporabo posvetujte z izbranim pediatrom).

Kaj naj otrok jé v primeru driske?

Mamice, ki dojite, ne prekinjajte tega ciklusa, dodajte pa še kakšen podoj (dojite bolj pogosto). Če ste gosto hrano začeli uvajati s 4. mesecem, obenem pa še vedno dojite, potem v primeru dojenčkove driske nadaljujte z dojenjem, gosto hrano pa omejite na pasirano kuhano korenje, banane, nastrgana jabolka, navadni jogurt, rižev sluz in probiotike.

 

Malčku ponudite več manjših obrokov

Pediatri pravijo, da je bolje, da otroku ponudimo več manjših obrokov, saj se manjše količine hrane hitreje prebavijo, vmes pa mu ne pozabite ponuditi pijače. Če ste obiskali pediatra in je otroku predpisal dieto, potem se pri pripravi hrane tega tudi držite. Šele po 3–5 dneh, v tem času naj bi se driska umirila, postopno preidite na normalno prehrano.

Zdravniška pomoč je nujna, če:

– se otrokovo stanje v treh dneh ne izboljša,
– otrok pogosto odvaja tekoče blato,
– otrok hkrati bruha in odvaja blato,
– v otrokovem blatu opazite kri,
– če ima otrok poleg driske še vročino,
– otrok nima apetita – odklanja tekočino in dietno hrano,
– pri otroku opazite kakršne koli znake dehidracije (huda žeja, vdrtost oči, suh jezik, zaspanost …).

Kaj storiti pri zastrupitvi s hrano?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855