Zelo malo vemo o ječmenovi travi, toda uživali naj bi jo že Rimljani, Vikingi, Egipčani. Ali to drži?
Tako je! Ječmenova trava naj bi bila priljubljena že med Rimljani, Vikingi in Egipčani v njihovem zdravilstvu. Navdušuje me predvsem to, da med izbiro različnih super živil, s katerimi je preplavljen naš trg, ječmenova trava izvira iz evropskega prostora. Ravno zaradi tega pa naj bi jo naše telo tudi lažje absorbiralo in izkoristilo njena hranila.
Kako prepoznamo ječmenovo travo? V čem se razlikuje od drugih žit?
Trave, ki jih uporabljamo za sočenje, so si precej podobne tako po videzu kot po hranilnih vrednostih. Ječmenova trava ima tako zelo podobne vrednosti hranil kot druge žitne trave (npr. pšenična trava, rž ipd.). Raziskave so pokazale, da se vrednosti hranil razlikujejo bolj zaradi različne zemlje, v katero so bile posejane in glede na čas setve.
Zakaj jo je dobro uživati?
Ječmenova trava ima veliko dobrodejnih učinkov. Zaradi visoke vsebnosti klorofila je zelo močan čistilec organizma in se zato priporoča za razstrupljanje. Poleg tega pomaga pri krepitvi imunskega sistema, izboljšuje prebavo, pomaga pri zdravljenju različnih obolenj (astmi, artritisu, sladkorni bolezni, hepatitisu, kožni bolezni, debelosti itd.) in slabokrvnosti ter uravnava kalcij v krvi (poleg tega raztaplja kalcijeve obloge na kosteh).
Kako se jo pravzaprav uživa? Le kot prah in sok?
Ječmenovo travo uživamo v obliki sveže iztisnjenega soka ali kot prah, ki ga pomešamo z neko tekočino. Za sok si moramo travo vzgojiti sami in jo sočiti tik pred zaužitjem. Za to potrebujemo seveda nekaj predpriprave (vzgojiti moramo travo) in imeti sokovnik. Če sokovnika nimamo, naj omenim, da se lahko dobi tudi ročni sokovnik za sočenje trav, ki je bistveno cenejši od običajnih sokovnikov, zelo dobro pa služi svojemu namenu.
Po drugi strani je uživanje prahu, ki ga pomešamo s tekočino, seveda veliko lažje. A velja vzeti v zakup, da je trava tu predelana in ne more vsebovati popolnoma enako količino hranil, kot jih dobimo ob sočenju doma in takojšnjem zaužitju.
Ali jo lahko uživajo nosečnice? Se je treba o tem posvetovati z zdravnikom ali ginekologom?
Nosečnice načeloma lahko uživajo sok ječmenove trave, seveda pa morajo upoštevati morebitne svoje specifične omejitve. Zaradi močnega očiščevalnega učinka bi vseeno predlagala, da se nosečnica pred začetkom uživanja posvetuje s svojim zdravnikom ali ginekologom.
Ali jo lahko uživajo otroci?
Uživanje soka ječmenove trave se priporoča vsem, od otrok do najstarejših. Je pa res tudi to, da boste pri otroku precej težko dosegli, da bo spil takšen sok, saj ima precej neprijeten okus. Lahko seveda poskusite, ni pa smiselno, da ga otroku vsiljujete in po nepotrebnem povzročate še dodaten odpor. Za boljši okus soku lahko dodate malce limone, pomaranče ali grenivke.
Jo prodajajo v naših trgovinah, na tržnici?
Ječmenovo travo dobite v vse več trgovinah v obliki prahu, ki ga po navodilih mešate z vodo, sokom, smoothiejem ipd. Priporočam, da travo vzgojite kar sami, kar poleg opreme in dobre volje ne zahteva kaj dosti več. Ob rednem uživanju bo ta možnost cenejša, vedno boste imeli na razpolago svežo travo, vzgajanje poganjkov pa bo nova, zabavna izkušnja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV