
Kako bomo prepoznali znake astme pri otroku?
V Društvu pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije pravijo, da bomo astmo pri otroku prepoznali po kašljanju, piskanju, kratki sapi, hudi zadihanosti, otrok pa bo tožil tudi zaradi stiskanja v prsih. Prav tako je kronični kašelj lahko edini simptom astme, pri majhnih otrocih se kot edini zank bolezni lahko kažejo stalni napadi kašlja. Prav zato je pomembno, da starši opazujemo otroke in v kolikor opazimo kakšen bolezenski znak (zlasti majhni otroci tožijo, da jih boli v presnem košu, pljučih, ali da ne morejo zadihati), to tudi povemo izbranemu pediatru. Podatek Društva kaže, da se znaki astme začnejo v kar 50 odstotkih kazati pri otrocih, mlajših od pet let.
Kaj sproži astmo?
Specialistka pediatrije dr. Vesna Plevnik - Vodušek piše, da so najpogostejši sprožilci astme prehlad in alergeni. ''Zato je zelo pomembno, da starši vedo, da je večina otrok z astmo alergičnih in da je ocena alergije del preiskav pri njihovem otroku. Najpogostejši alergeni so pršica hišnega prahu, prhljaj ali slina živali (predvsem mačke), pelodi in plesni. Ukrepi, s katerimi lahko starši zmanjšajo število akutnih poslabšanj astme pri svojem otroku, so varovanje pred infekti in ureditev okolja s čim manj inhalacijskih alergenov.'' (Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije)

Astma je kronična bolezen, ki jo moramo imeti pod nadzorom.
Astma zaenkrat še ni ozdravljiva bolezen. Čeprav je kronična, lahko otrok povsem normalno živi – res pa je, da jo je treba imeti stalno pod nadzorom in da se mora otrok zavedati stvari, o katerih njegovi sovrstniki, ki astme nimajo, niti ne razmišljajo: jemanje zdravil, merilnik pretoka zraka, prisotnost živali in tako naprej.
Kako otroku razložiti, da ima astmo?
V vodniku za lajšanje težav z naslovom Obvladajmo alergije in astmo so podani nasveti, kako otroku pojasniti, da ima astmo.
1. Govorite preprosto
Ko boste otroku razlagali, kaj je to astma, mu opišite, kaj se med dihanjem dogaja v pljučih (ko vdihnemo, se napolnijo z zrakom). Nato mu razložite, kaj se z njimi dogaja pri tistemu, ki ima astmo – kako vzbujajo občutek, da so zamašena in da ne delajo dobro.
2. Pomagajte si s pripomočki
V knjižnici boste našli zelo veliko knjig, v katerih je natančno opisano delovanje človeškega telesa. Z vizualno predstavo boste otroku najlažje razložili povedano. Prav tako boste pri obisku pulmologu ali celo pediatru dobili kakšno pobarvanko ali zloženko.
3. Bodite iskreni!
Astma ni nedolžna bolezen, zato je prav, da otrok ve, kaj mora narediti, če začne težko dihati. V pogovoru z njim ne smemo zmanjšati resnosti stanja, ampak mu moramo povedati, kako se bo življenje prilagodilo bolezni. Razložite mu, da zdravila morda res niso najboljšega okusa, vendar mu bodo pomagala, zato jih mora vzeti ob predpisani uri.
4. Razumljivo razložite opozorilna znamenja
Povejte otroku, da mora za svoje slabo počutje (v knjigi je opisano, da bo otrok rekel, da se počuti 'smešno' ali 'čudno') povedati najbližji odrasli osebi (vam, sosedu, vzgojitelju, učitelju …). Izredno pomembno je, da zna sam ukrepati v primeru alergijskega ali astmatičnega napada oziroma da zna prepoznati resnost opozorilnih znakov.
5. Spodbujajte otroka pri sodelovanju
Spodbujanje otroka pri sodelovanju in pri obvladovanju resnega stanja je odvisno od njegove starosti. Če je dovolj velik, potem mu kupite kakšen lep zvezek, ki naj mu služi kot dnevnik meritev maksimalnega pretoka zraka ali za zapisovanje svojega počutja. Naj dnevnik pobarva po svoje, opremi z nalepkami in z različnimi barvami zapiše meritve. Če pa je za to še premajhen, potem boste to nalogo opravili vi.
Preberite si še, kako lahko vaš otrok s telesnimi aktivnostmi uspešno obvladuje astmo.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV