Bibaleze.si

Učinkovito zdravljenje ječmena

M.K.

Zdrav otrok

2
08. 08. 2012 07.50

Ječmen je rdeča in vneta z gnojem napolnjena oteklina, ki se običajno pojavi na spodnjem robu veke, lahko pa tudi na zgornjem. Podobna je mozolju, nastane pa kot posledica zamašenega očesnega mešička, ki ga okužijo bakterije.

Čeprav ječmen ni visoko prenosljiv, pa se okužba lahko razširi z enega očesa na drugega.

 

Ječmen najpogosteje nastane ob drgnjenju ali puljenju trepalnic in vek, okužba pa povzroča solzenje, razdraženost oči in srbečico ter občutek tujka v očesu. Ponavadi se v nekaj dneh zaradi gnoja poveča, poči in se zaceli. Ko se okužba pomiri, ječmen izgine, včasih pa pusti majhno, s tekočino napolnjeno cisto, ki zahteva obisk zdravnika. Čeprav sama okužba ni visoko prenosljiva, se lahko razširi z enega očesa na drugo.

Kdaj je treba k zdravniku?

Ječmen lahko zdravimo sami, in sicer z mazili za oči, ki razkužujejo (vsebujejo učinkovini bibrokatol in gentamicinsulfat). Treba pa je vedeti, da se pri občutljivih ljudeh lahko pojavijo alergične reakcije (pekoč občutek). Prav tako v času zdravljenja z mazili ne smemo nositi kontaktnih leč. Čeprav ječmen lahko zdravimo sami, pa moramo nujno k zdravniku, če:

– po enem tednu iz ječmena še vedno teče gnoj – tega nikoli ne smemo sami iztiskati!
– se močno boleč gnojni ječmen večkrat ponovi (vpliva tudi na vid).
– bi se na očesu pojavile kakršne koli druge spremembe.

Pri ječmenu najbolj pomagajo:
– počitek: zatemnite prostor, nosite sončna očala, počivajte – poskusite čim manj obremenjevati oči (gledanje televizije, delo na računalniku, branje itd.)
– toplota: topel obkladek
– svež zrak brez dražečih snovi
– zdrava prehrana: uživajte hrano, bogato z vitamini

Izogibajte pa se:
– suhim prostorom (premalo zračne vlage)
– dražečim snovem (zakajeni prostori, dim, izpušni plini)
– snovem, ki povzročajo alergije – na primer zdravljenje s kamilicami
– stresu
– premočni svetlobi (dodatno draženje očesa)

Kako si lahko sami pomagate?

Še naši starši vedo povedati, da je ječmen najbolje zdraviti s kamilicami – a temu ni tako. Kamilice namreč sodijo med tiste snovi, ki povzročajo alergije. Prav tako najboljše domače zdravilo je slan obkladek oziroma izpiranje očesa s fiziološko raztopino. Obkladek pripravimo tako, da eno čajno žličko kuhinjske soli raztopimo v velikem kozarci vroče vode in z njo prepojimo sterilno gazo (zloženec). Topel obkladek položimo na oko, postopek pa lahko večkrat dnevno ponovimo.

Kaj storiti, če vam pade tujek v oko?


Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863