Bibaleze.si

Kako ravnati v primeru herpesa?

M.K.

Zdrav otrok

0
28. 06. 2012 10.22

Gnojni in krastavi izpuščaji, ki pečejo, skelijo, srbijo in bolijo, se običajno pojavijo na ustnicah, za njihov nastanek pa je kriv virus herpes simpleks tipa 1. Ko se okužimo z njim, ostane v telesu celo življenje, zato je treba vedeti, kako pravilno ravnati v primeru nastanka mehurčka.

Herpes na ustnicah večinoma ni nevaren in ga lahko zdravimo sami.

 

Kaj je herpes?

Mehurčki, ali ocvirki, kot jim tudi rečemo, se pravilno imenujejo herpes labialis, povzročajo pa jih virusi herpes simpleks tipa 1, ki v našem organizmu ostane vse življenje. Zato so možnosti, da izbruhnejo še večkrat, tako velike. Herpes simpleks, ki povzroča nastanek kožnih mehurčkov okoli ust, se prenaša z neposrednim stikom okužene telesne tekočine ali izločka z zdravo sluznico oziroma kožo, najpogosteje pa se pojavi na ustnicah – na meji med kožo in sluznico. V nekaterih primerih se razširi tudi na lica, nos in brado, le redko pa se pojavi v ustih.

Peče, boli, skeli in srbi.
Peče, boli, skeli in srbi. FOTO: iStockphoto

Prvi znaki okužbe

Na ustnicah se najprej pojavijo napetost in rahlo skelenje, srbenje, pekočina in bolečino. To je prvi znak okužbe, ki se nato po nekaj urah ali celo dneh izrazi z značilnim mehurčkom s prozorno vsebino (mehurčkov je lahko tudi več). Nato ti mehurčki počijo in se spremenijo v rjave kraste, ki se posušijo in odpadejo. Izpuščaj največkrat izgine v sedmih do desetih dneh, spremljata pa ga lahko tudi nekoliko slabše počutje ali rahlo povišana temperatura.

Virus ponovno izbruhne v primeru …

… stresa, zmanjšane odpornosti, nove okužbe z virusom, povišane telesne temperature, prebavnih motenj, menstruacije, prehlada, po operativnih posegih, na nastanek pa vplivata tudi kajenje in uživanje alkoholnih pijač. Virusi herpesa namreč po prvotni okužbi ostanejo v telesu vse življenje: od časa do časa se razmnožujejo, spremembe pa se (skorajda) vedno pokažejo na istem kot prvotna okužba.

Kako uničiti viruse herpesa?

Virusi zunaj organizma hitro propadejo, uničijo pa jih toplota, svetloba, milo, vroča voda in antiseptiki.

Kaj pomaga?

– Skrb za redno čistočo,
– pogosto umivanje rok,
– skrb za ustno higieno
– mokra zobna ščetka nad umivalnikom je idelano gojišče virusov, zato jo shranjujte v zaprti škatlici, prav tako jo vsaj enkrat na mesec zamenjajte,
– krepitev imunskega sistema,
– zaščita pred ultravijoličnimi žarki (zaščita s kremami za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem),
– uravnotežena prehrana, bogata z vitamini,
– izogibajte se stresu, kajenju in alkoholu.

Herpes na ustnicah večinoma ni nevaren in ga lahko zdravimo sami.
Herpes na ustnicah večinoma ni nevaren in ga lahko zdravimo sami. FOTO: iStockphoto

Posebno opozorilo za starše:

Če ima vaš otrok herpesni mehurček, poskrbite, da se ga ne bo dotikal – če se to zgodi, mu temeljito umijte roke. Zelo nevarno je, če bi si otrok mehurček spraskal, saj se z virusi, ki so v tekočini, lahko okuži celotno področje ust. Enako velja tudi za starše – s pravilno nego poskrbite za okuženo področje, roke pa umivajte tudi zaradi prenašanja. Osebe z ustničnim herpesom nikakor ne smejo priti v stik z novorojenčki, saj obstaja velika verjetnost okužbe, virusi pa so za komaj rojene dojenčke lahko zelo nevarni.

Kdaj k zdravniku?

Herpes na ustnicah večinoma ni nevaren in ga lahko zdravimo sami – razen če bi povzročil zelo visoko temperaturo in neznosne bolečine. Pregled pri zdravniku je povsem na mestu tudi v primerih, če se infekcije ves čas ponavljajo.

Kako si lahko pomagate sami?

1. Poleg vseh navodil, kako ublažiti herpes, pomagajo tudi izvlečki iz kamilice, ognjiča in nepozebnika (omilijo vnetje in lajšajo srbečico, skelenje). Vatirano paličico namočite v razredčen izvleček in večkrat na dan premažete herpesne mehurčke (seveda vedno z drugo palčico).
2. Za vse tiste, ki niso alergični na rastline iz družine košarnic, so priporočljivi obkladki iz kamilic. Dve čajni žlički kamiličnih cvetov prelijte z dvema decilitroma kropa. Pustite stati deset minut, nato čaj precedite in vanj namočite sterilno gazo, ki jo za deset minut večkrat dnevno položite na prizadeto mesto.

Za blaženje bolečin pri herpesu so priporočljive kamilice, če nanje niste alergični.
Za blaženje bolečin pri herpesu so priporočljive kamilice, če nanje niste alergični.FOTO: iStockphoto


 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863