Bibaleze.si

Kako se znebiti bradavic?

N. K.

Zdrav otrok

14
10. 07. 2020 08.41

Kljub temu, da so bradavice nerakasti kožni izrastki, jih je treba zdraviti takoj, ko jih zagledate, da okoli ene ne zraste več novih. Zelo pogosto se pojavijo pri otrocih, ki si grizejo nohte ali obnohtno kožico.

Plantarne bradavice, ki zrastejo na podplatih, lahko povzročajo bolečine, saj se med hojo sploščijo in se širijo navznoter.


Kaj sploh so bradavice, kako se širijo, zakaj se pojavijo pri otrocih in kako se jih lahko znebimo, smo se pogovarjali z mag. Metko Adamič, dr. med. spec. dermatovenerologije.

Nerakasti kožni izrastki

Kljub temu, da se mnogi starši zelo prestrašijo, ko pri otroku zagledajo bradavico, naj vas potolažimo, da so to nerakasti kožni izrastki, ki nastanejo zaradi virusne okužbe zgornje plasti kože. Obstaja jih več vrst, po navadi se pojavijo na prstih ali hrbtišču dlani, zelo pogoste so navadne bradavice pri otrocih, ki si grizejo nohte ali obnohtno kožico, ker se virusi zlahka namnožijo na poškodovanem delu kože. ''Le-te pogosto imenujemo tudi ''semenaste'' bradavice, ker dajejo krvne žile v bradavici videz črnih pik, ki naj bi bile podobne semenom,'' pojasnjuje.

Plantarne bradavice, ki zrastejo na podplatih, lahko povzročajo bolečine, saj se med hojo sploščijo in se širijo navznoter. Dermatologi priporočajo, da se izbere takšna obutev, ki bi omilila pritisk na bradavico, ter da ostanejo stopala čim bolj suha, kajti vlaga spodbuja njeno širjenje.

Pri otrocih lahko na obrazu nastanejo ploščate bradavice, ki se namnožijo, lahko jih je naenkrat od 20 do 100. Prepoznamo jih po tem, da so manjše in bolj gladke v primerjavi z ostalimi bradavicami. Metka Adamič pravi, da se lahko le-te pojavijo tudi pri moških in ženskah, velikokrat na koži, ki je razdražena zaradi britja.

Marsikateri starši se sprašujejo, ali so bradavice nalezljive. ''Bradavice se prenašajo s človeka na človeka, včasih lahko tudi posredno. Čas od okužbe oz. prvega stika z bradavico do pojava bradavice v taki velikosti, da jo vidimo, je pogosto kar nekaj mesecev. Nevarnost, da bi bradavice (navadne, plantarne, ploščate) dobili direktno od druge osebe, je majhna,'' zatrjuje strokovnjakinja.

Zdravljenje

Ti kožni izrastki lahko pri otrocih sami izginejo v nekaj mesecih ali letih. Ker se lahko ob eni pojavi več ''hčerinskih'' bradavic, je smiselno, da razmislite o zdravljenju. Tako boste preprečili, da se virus razširi.

Učinkovito sredstvo je salicilna kislina (snov, ki raztaplja roženino, značilno za bradavice) v obliki raztopine, gela ali obliža, ki jo lahko starši sami nanašate na otrokovo bradavico. Bodite vztrajni, saj zaželenih rezultatov ne boste dobili takoj.
Druga metoda je zamrznitev bradavice s tekočim dušikom, ki je nekoliko boleča in jo je treba večkrat ponoviti. Dermatologi izvajajo tudi elektrokirurgijo ali radiofrekvenčno kirurgijo in izžiganje bradavice, če nobena metoda ni dovolj učinkovita, se lahko odločijo tudi za sodobno lasersko zdravljenje.

''Ploščatih bradavic je običajno preveč, da bi jih zdravili z naštetimi metodami. Priporočene so ''peeling'' oz. odluščevalne metode, pri katerih dnevno nanašamo salicilno kislino, tretinoin (snov, ki je podobna vitaminu A, ki vpliva na deljenje kožnih celic), glikolno (sadno) kislino ali druga sredstva za luščenje kože, s katerimi mehansko odluščimo zadebeljene predele kože – bradavice. Takšno zdravljenje vam predpiše oz. izvaja zdravnik, ki diagnozo bradavic postavi. Včasih je potrebno ambulantno kirurško zdravljenje,'' razlaga Adamičeva.

Za zdravljenje uporabljajo v kombinaciji z lokalnim anestetikom različne laserje. Malo manj znana je imunoterapija, pri kateri povzročijo, da postane oseba alergična na določeno kemično snov, ki jo potem nanesejo na bradavico. Sledi alergična reakcija, ki lahko bradavico uniči. Pri nas te metode nihče ne izvaja.

Metka Adamič opozarja, da lahko sicer za odstranitev bradavice kupite sredstva v lekarni brez recepta, toda paziti morate, da bradavico ne zamenjate za drugačen kožni izrastek.

In zakaj jih nekateri večkrat dobijo, nekateri pa nikoli? ''Pri nekaterih je verjetnost, da bodo dobili bradavice, odvisna od tega, kako pogosto so bili izpostavljeni virusu … Nekateri pa so enostavno bolj dovzetni za okužbo z bradavicami, tako kot so nekateri bolj dovzetni za prehlad. Med bolj dovzetne za okužbo z virusnimi bradavicami spadajo tudi bolniki z oslabljenim imunskim sistemom.''

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855