
Mnoge starše skrbi, da njihov otrok v teh vročih dneh ne pije dovolj. Še posebej pa je treba poskrbeti za tiste majhne otroke, ki še ne zanjo povedati, da so žejni. Prepoznajte znake dehidracije – ali še bolje, poskrbite, da do nje sploh ne pride.
Zakaj je treba piti?
Naše telo sestavlja kar 60 odstotkov tekočin, ki so nujno potrebne za vzdrževanje vseh telesnih funkcij: zadostna količina vode pomeni normalno gostoto krvi, normalen dotok kisika do možganov, mišic in ostalih organov, vzdrževanje normalnega krvnega tlaka. 2,5 litra tekočine je številka, ki bi jo moral dnevno zaužiti vsak odrasel človek. Naj se sliši še tako veliko, pa vendarle je treba vedeti, da veliko tekočine izgubimo skozi uriniranje, stolico, z dihanjem in znojenjem. Če te izgube ne nadoknadimo, obstaja možnost dehidracije.
Kaj je dehidracija?
Dehidracija je pomanjkanje vode in elektrolitov v telesu, največkrat kot posledica driske, bruhanja, prekomernega potenja oz. premajhnega vnosa tekočine. Najbolj so ogroženi dojenčki in otroci, prizadene pa lahko tudi odrasle, zlasti starejše.
Kdaj se sproži mehanizem, ki uravnava žejo?
Mehanizem, ki uravnava žejo, se ne sproži pravočasno – začetek dehidriranosti pomeni že občutek žeje, zato so ljudje, ki pijejo manj, izpostavljeni boleznim ledvic, motnjam duševnih funkcij, prebavnega trakta in celo srčnih težav. Prav zato moramo poznati znake dehidracije, še posebej pa je to pomembno za starše majhnih otrok in dojenčkov.

– suha usta
– huda žeja
– malo ali nič urina, ki je temno rumene barve
– pospešitev srčnega utripa in dihanja
– vrtoglavost, omotičnost in zmedenost
– rdečica na obrazu
– vdrte oči
– izostanek solz
– slabost in bruhanje
– razdražljivost
Otroci ne vedo, da so žejni!
Otroci še nimajo popolnoma razvitega občutka za žejo, dejstvo pa je, da pri mlajših otrocih presnovni procesi potekajo bistveno hitreje kot pri starejših. Zato naj bi popili nekje med 10–15 odstotkov vode v primerjavi z njihovo telesno težo. Dnevne potrebe pa se dvignejo, če je otrok bolan – ima povišano telesno temperaturo (kar pomeni, da se še dodatno poti), drisk ali bruha.
Ali morajo dojeni dojenčki tudi piti?
Dojenčkom, ki se hranijo izključno z dojenjem, tekočine ni treba dodajati, saj materino mleko vsebuje zadosti vode. Tisti dojenčki, ki jedo samo nadomestke materinega mleka, pa morajo še dodatno zaužiti vodo, saj se le tako izločijo nepotrebni minerali in presnovni produkti.
Najučinkovitejša pomoč so rehidracijske raztopine
Po priporočilih svetovne zdravstvene organizacije in združenja pediatrov gastroenterologov in strokovnjakov za prehrano je uporaba rehidracijskih raztopin prvi korak pri zdravljenju dehidracije. Dojenčkovo telo namreč vsebuje 70–80 odstotkov vode, zato je uporaba takšnih raztopin zelo pomembna, seveda pod nadzorom oziroma po posvetu z otrokovim pediatrom.
V lekarnah in specializiranih trgovinah je na voljo prašek za pripravo rehidracijske raztopine Novalac HYDRANOVA, ki optimalno rehidrira organizem, nadomesti izgubo elektrolitov in oskrbi telo z energijo. Je brez dodatnih umetnih sestavin (barvil, sladil, saharoze, konzervansov), primeren za vso družino.

Kako rehidriramo?
V kolikor je potrebna hitra rehidracija, v prvih štirih urah uporabite samo peroralno rehidracijsko raztopino. To pomeni, da je potrebno pitje rehidracijske raztopine v pogostih intervalih, na začetku vsakih 5–10 minut, nato 15–30 minut. Po končani štiriurni rehidraciji lahko nadaljujete z redno prehrano.
Preprečevanje nadaljnje rehidracije
Nadaljnjo rehidracijo boste preprečili z dodajanjem peroralnih rehidracijskih raztopin. Pri dojenih otrocih se dojenje ne prekinja, če dojenček že uživa gosto hrano, z njo nadaljujemo (če ima otrok drisko, naj je banane, riž, jabolka, kutine).
Kako pripraviti rehidracijsko raztopino?
Rehidracijsko raztopino pripravite tako, da prašek ene vrečke raztopite v 200 ml ohlajene prekuhane vode. Priporočena količina rehidracijske raztopine/24 ur:
Dojenčki: 50-100 ml pripravljene raztopine/kg telesne mase
Otroci: 50-150 ml pripravljene raztopine/kg telesne mase
Odrasli: 20-40 ml pripravljene raztopine/kg telesne mase
Dehidracija ob driski
Večkratno tekoče odvajanje lahko vodi do izgube vode in mineralnih snovi iz organizma, ki v hujši obliki pomeni nevarno stanje. V primeru pojava dehidracije ob driski se poleg ustrezne rehidracije organizma priporoča vzpostavitev normalne prebave z uživanjem probiotikov. Specialni probiotični prašek WAYA® AD (Anti-Diareja) je naravna pomoč pri vzpostavljanju ravnovesja v črevesni mikroflori med drisko. Zmanjšuje namreč napenjanje, vetrove ter pomaga urediti normalno odvajanje blata.
Starši, poskrbite tudi zase!
Nekaj najboljšega boste naredili, če boste čez cel dan po požirkih zaužili dovolj tekočine. Ves čas imejte pri sebi (v torbici, avtu itd.) stekleničko, saj boste na tak način spodbudili refleksno pitje – vsake pol ure naj bi popili najmanj dva decilitra tekočine. Tekočino pa v telo lahko vnašate tudi z uživanje sezonske zelenjave in sadja (nekatero sadje vsebuje tudi do 90 odstotkov vode), kot so lubenice, melone, paradižnik, kumarice, marelice itd. Opomba, da se količina poviša, če ste športno aktivni, je najbrž odveč.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV