Šum odkrije pediater na pregledu
Da ima vaš otrok šum na srčku, vam je najbrž povedal pediater na povsem običajnem sistematičnem pregledu. Ko kri potuje skozi srce, se slišijo toni, ne šum. Šum pa pediater zazna, ko pride do kakršne koli turbulence ali motnje v pretoku skozi srce. Takšni šumi niso nevarni, stroka jih opredeljuje kot nedolžne ali funkcionalne šume, ki se od organskih ločijo glede na odsotnost drugih kliničnih, sonografskih, rentgenskih in elektrokardiografskih nenormalnosti.
Zakaj napotnica za kardiologa?
Mnogo staršev se prestraši, ko jim pediater napiše napotnico za otroškega kardiologa. Res je, da lahko pediater prepozna fiziološki šum, kadar pa je v dvomu – naj bo zaradi potrditve šuma, prisotnosti kakšne bolezni, družinskih bolezni itd. – pošlje otroka še na pregled h kardiologu. ''Največkrat pride otrok k pediatričnemu kardiologu zaradi srčnega šuma. Ni pametno, da se pri razpoznavnih srčnih boleznih zanašamo samo na šume, kajti večina srčnih šumov pri otrocih je nedolžnih, po drugi strani pa pri hudi srčni anomaliji šuma večkrat ni. Osredotočiti se moramo tudi na srčne tone in druge znake srčnih bolezni,'' pravi pediatrinja z Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Andreja Štelcar, dr. med.
Kako poteka pregled pri kardiologu?
Čas pregleda pri otroškem kardiologu je odvisen od nujnosti, ki jo bo na napotnici označil otrokov izbrani pediater. Andreja Štelcar, dr. med., pravi, da ''najprej opravimo pogovor s starši o rasti in razvoju otroka, dosedanjih boleznih, fizičnih zmogljivostih, boleznih v družini. Nato sledi natančen klinični pregled, antropometrične meritve (telesna teža, telesna višina, RR), posnetek EKG in njegova ocena, po potrebi še ultrazvok srca in testi obremenitve.'' Terapija pa je nato odvisna od ugotovitev po opravljenem kliničnem pregledu in ultrazvok srca pri pediatričnem kardiologu.
Zakaj nastane šum na srčku in ali lahko nakazuje kakšno drugo bolezen?
''Šum nastane zaradi spremembe toka krvi skozi zožene ali spremenjene zaklopke ali pa zaradi povečanega toka krvi skozi normalne zaklopke,'' pravi pediatrinja Štelcarjeva in dodaja, da sicer večina šumov ni nevarnih, lahko pa nakazujejo na pridobljeno ali prirojeno srčno napako. Pravi pa tudi, da se lahko pojavi ob slabokrvnosti.
Zdravljenje
Pediatrinja pravi, da je terapija seveda odvisna od rezultatov, ki jih da kardiološki pregled. Če gre za nedolžni oziroma fiziološki šum, ni predpisano nikakršno zdravljenje ali omejevanje v otrokovem življenju.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV