Človek se resnično rodi kot nepopisan list papirja. Podatki kažejo, da naj bi se s pigmentnim znamenjem rodil samo en odstotek otrok. Pri majhnih otrocih so znamenja večinoma temno rjave barve in v nivoju kože, z dozorevanjem pa postajajo svetlejša in nekoliko dvignjena.
Spreminjanje barve, oblike ali celo poškodba materinega znamenja so najpogostejše skrbi staršev – kdaj otroka odpeljati k izbranemu pediatru in v kakšnih primerih se bo ta odločil za odstranitev, je svetoval estetski kirurg Boris Onišak.
Kdaj se pediater odloči za nujnost posega in kdaj je materino znamenje nevarno?
Če pediater sumi na nevarno spremembo, ga napoti k specialistu dermatologu, ki s pomočjo dermatoskopa pregleda samo znamenje. Nevarna so vsa kožna znamenja, pri katerih starši opazijo spremembo velikosti, oblike ali barve, če je sprememba nepravilne oblike, nejasnih robov, dvo- ali večbarvna ali dvignjena nad nivo ostale kože. Nevarne rakave kožne tvorbe imajo običajno premer več kot pet oziroma šest milimetrov.
Katera znamenja so pri otrocih najpogostejša in so nevarna?
Pri novorojenčkih najpogosteje zasledimo nepravilno oblikovanost žil, vidnih predvsem na koži (ognjeno ali štorkljino znamenje). Pri dojenčkih pa se lahko pojavijo hemangiomi ter pigmentna znamenja.
Kako poteka poseg odstranitve materinega znamenja?
Potencialno nevarni izrastki, kot so melanocitna pigmentna znamenja, se morajo izrezati na kirurški način in histološko analizirati. Večina kožnih izrastkov (kot so fibromi) ne predstavlja nevarnosti za zdravje in se lahko odstrani tudi drugače, npr. s površinskim brušenjem kože. V tem primeru šivanje kože ni potrebno, celjenje pa traja podobno dolgo kot pri navadni opraskanini.

So mogoči kakšni zapleti in ali lahko materino znamenje ponovno zraste?
Zapletov po samem posegu je minimalno (krvavitev, infekt ...). Če je sprememba odstranjena na kirurški način, je defekt kože zaprt s šivi, ki se nato odstranijo, zato je možna vidna majhna brazgotina (v večini primerov kot črtica).
Pri načinu odstranitve nenevarnih kožnih znamenj z brušenjem kože pa se koža zaceli brez vidne brazgotine. Če je znamenje odstranjeno pravilno, po samem posegu ni možnosti nastanka istega znamenja na istem mestu.
Kako naj starši po operaciji oskrbujemo otrokovo rano, nastalo po odstranitvi materinega znamenja?
Po posegu naredimo prevezo čez dva dni pri osebnem zdravniku, šivi se odstranijo čez 7 do 14 dni. Na zaceljenem mestu otroku nanesemo kremo proti brazgotinam. Če je narejena odstranitev znamenja z brušenjem kože, se le prve dni zdravljeno mesto prekrije z ustreznim mazilom.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV