Koliko otrok ima v Sloveniji FAS?
Ogromno otrok po svetu ima FAS (fetalni alkoholni sindrom), ker so njihove mame med nosečnostjo pile alkoholne pijače. ''Koliko je takih oseb v Sloveniji, natančno ne vemo, uradni podatki pa sicer prikazujejo majhne številke (po podatkih NIJZ, Perinatalnega informacijskega sistema, se je v Sloveniji v obdobju 1997–2014 rodilo 20 otrok, pri katerih je bila takoj ob rojstvu prepoznana prizadetost zaradi materinega pitja alkohola, med njimi 13 z diagnozo FAS). Je pa dejstvo, da je slovenska družba zelo tolerantna do pitja alkohola, zaskrbljujoče pa so tudi ugotovitve, da pije večina odraslih žensk, da beležimo celo naraščanje visoko tveganega pitja med mladimi ženskami - torej potencialnimi bodočimi materami, da je veliko nosečnosti nenačrtovanih in da več kot tretjina nosečnic poroča, da vsaj enkrat v nosečnosti posežejo po alkoholni pijači. Zato je velika verjetnost, da je takih oseb v Sloveniji precej več kot kažejo uradni podatki, saj se lahko te težave skrivajo pod drugimi diagnozami ali pa preprosto niso prepoznane (različne in nespecifične motnje)'', opozarja mag. Marjetka Hovnik Keršmanc z NIJZ, zdravnica, specialistka javnega zdravja z NIJZ.
Kako vpliva alkohol na še nerojenega otroka?
Čeprav si želite med nosečnostjo privoščiti kozarček piva ali vina, se mu raje odrecite. Če ga spijete, bo le-ta prešel skozi posteljico v otroka in bo imel enako visoko koncentracijo kot pri mami. Vedeti pa morate, da so plodova jetra še niso popolnoma razvita in presnova poteka počasneje, zato bo alkohol imel močnejše škodljive učinek nanj. Tako je pojasnila dr. Barbara Lovrenčič, zdravnica specialistka.
Alkohol pa otroku ne bo škodil le med nosečnostjo (spontani splav, odmrtje ploda, prezgodnji porod), pojavijo se lahko tudi zapleti pri porodu, med odraščanjem pa ima lahko številne zdravstvene težave.
Nacionalni inštitut za javno zdravje navaja, da se učinki in posledice dolgotrajnega pitja alkoholnih pijač v obdobju nosečnosti lahko pokažejo že takoj ob rojstvu kot npr. abstinenčni sindrom (otrok je npr. razdražljiv, slabo spi, se trese in ima krče), lahko pa nastopi tudi nenadna smrt dojenčka. Še več, otrok se lahko rodi s prenizko telesno težo, je podpovprečne rasti, ali z vrsto prirojenih telesnih, duševnih, čustvenih in vedenjskih motenj ter učnih težav.

FAS
Posledice pri otroku, če je mama med nosečnostjo pila alkohol:
- telesna, nevrološka in/ali duševna prizadetost,
- otrok je manjše rasti (manjša hrbtenica, glava),
- počasnejša rast,
- vedenjske motnje,
- manj razviti nekateri organi (manjši možgani, slabši sluh, vid, govor),
- poseben videz (majhen obseg glave in srednji del obraza, manjše očesne jamice, ploske ličnice, ortodontske nepravilnosti zobovja, tanjša zgornja ustnica, kratek nos, anomalija uhljev.
''Zaradi manjših in nerazvitih možganov je pri osebi s FAS prisotna duševna manjrazvitost, ki jo spremlja pomanjkljiva sposobnost funkcioniranja v vsakdanjem življenju. Pogosto gre za osebe s posebnimi potrebami, ki niso sposobne samostojnega življenja, saj imajo težave z učenjem najpreprostejših stvari, motnje spomina in pozornosti ter govora, motnje učenja, težave s sledenjem navodil, težave z nadzorom svojega vedenja (so hiperaktivni, impulzivni, kljubovalni), kar posledično lahko vodi do zgodnejših prekinitev in opustitev šolanja, pa tudi drugih težav. Poleg tega lahko alkohol povzroča še prirojene napake na srcu, ledvične, jetrne in kostne okvare (zraščene kosti na zgornjih okončinah, prstih rok in nog ipd.), kar pomeni, da oseba potrebuje tudi doživljenjsko zdravstveno oskrbo zaradi zdravstvenih težav, saj so težave trajne in nepopravljive oz. neozdravljive,'' je izpostavila dr. Mercedes Lovrečič, zdravnica psihiatrinja z NIJZ.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV