
Pri nastanku celiakije ima pomembno vlogo dedni dejavnik. Bolezen je prisotna pri okrog desetih odstotkih vseh sorodnikov, ki že imajo postavljeno diagnozo. Običajno se razvije pri dojenčkih v prvih mesecih prehranjevanja z žitnimi izdelki – med 6. in 18. mesecem starosti. Dojenčkom do petega meseca zato odsvetujejo dodajanje hrane, ki vsebuje gluten.
Celiakija se lahko pojavi kadar koli v življenju, najpogosteje po stresnem trenutku, kot so operacija, porod, virusna infekcija ipd. Pri mladostnikih in odraslih bolezen običajno poteka manj izrazito. Bolniki se slabo počutijo, pestijo jih nevrološke in ginekološke motnje, lahko so nizke rasti, slabokrvni ali zaprti, imajo osteoporozo, deformacije zobovja. Vedno več je bolnikov, pri katerih bolezen poteka z netipičnimi znaki ali celo brez njih.

Znaki celiakije
- telesna teža stagnira ali pada
- dolge, suhe okončine
- zaostajanje v rasti
- pogoste driske; obilno svetlo blato, ki je neprijetnega vonja
- velik in napet trebuh
- bolečine v trebuhu, slabost, bruhanje
- pomanjkanje vitaminov, mineralov in drugih esencialnih snovi
- pomanjkanje apetita
- bolečine v sklepih in kosteh
- slabokrvnost
- slabše strjevanje krvi
- slabo razpoloženje
- utrujenost
- suha in bleda koža
Diagnoza
Pri sumu na celiakijo zdravniki najprej opravijo krvne preiskave. Sledi biopsija – odvzem dela črevesne sluznice, s katero pri še nezdravljeni bolezni dokažejo spremembe sluznice, tipične za celiakijo. Hranljive sestavine se v telo resorbirajo prek sluznice tankega črevesa, ki jo prekrivajo številne črevesne resice. Pri ljudeh, ki so preobčutljivi na gluten, resice zaradi uživanja glutenskih izdelkov propadejo, kar zmanjša površino tankega črevesja in pripelje do motene absorbcije oz. pomanjkanja hranljivih snovi. Z brezglutensko prehrano se sluznica postopoma obnovi, prav tako se zdravstveno stanje bolnika postopoma izboljša. Če se bolniki brezglutenske diete ne držijo, povečajo tveganje za razvoj raka prebavil, predvsem malignih limfomov. Pri nekaterih se pojavi tudi pomanjkanje encima laktaze, kar moti presnovo mlečnega sladkorja in poslabša znake bolezni.

Zdravljenje
Edini način zdravljenja celiakije je stroga brezglutenska dieta, ki traja celo življenje. To pomeni, da so izdelki iz pšenice, pire, ječmena, rži in ovsa v prehrani celiakašev prepovedani. Bolniki s celiakijo ne smejo uživati kruha, testenin, peciva, zdroba, drobtin, zakuh, omak in podobnih jedi, proizvedenih iz žit, ki vsebujejo gluten. Bolnikom škoduje že najmanjša količina glutena, zato morajo biti pozorni tudi na njegove sledi. Veliko prehrambenih izdelkov namreč vsebuje vezivo glutenskega izvora.
Sledi glutena se lahko nahajajo v živilih, kot so:
- zelenjava: zamrznjena zelenjava z dodatkom moke (konzerve, instant krompirjev pire, zelenjavne kocke)
- sadje: izdelki iz sadja, sadni sokovi z balastnimi snovmi
- mlečni izdelki: pusti mlečni izdelki, sirni namazi, zeliščno maslo, smetanska pena
- meso: vse salame neznane sestave, izdelki z omako, napol pripravljene mesne jedi
- pijača: pivo, aromatizirani čaji, žgane pijače
- sladkarije: bonboniere, bonboni, čokolada, marcipan ...
- drugo: pripravljene juhe, omake, prelivi, kečap, gorčica, začimbe, pecilni prašek, tortni prelivi ...
- žitarice: kruh iz soje, prosa, krompirja, ajdove testenine, riževi vaflji, kosmiči

Živila, kot so koruza, riž, ajda, proso, krompir, zelenjava, sadje, mleko, jajca, meso, ribe, so v prehrani bolnikov s celiakijo dovoljena. Skoraj vsako običajno živilo obstaja tudi v brezglutenski obliki – brezglutenska moka, brezglutenski kruh, testenine, peciva, drobtine, pivo ipd. Brezglutenske izdelke najdemo v vseh večjih živilskih trgovinah na policah z dietno prehrano. Označuje jih prečrtan pšenični klas.
Prihodnost
Prehrana brez glutena bolnikom zagotavlja izboljšanje telesnega in duševnega stanja. Drugega zdravila za celiakijo za zdaj ni, vendar znanstveniki raziskujejo nove možnosti zdravljenja bolezni. Potekajo različne študije o možnosti tablet ali cepljenja proti celiakiji. Po prepričanju raziskovalcev je trenutno najboljše zdravljenje celiakije prehrana brez glutena, morda pa jo bodo v prihodnosti nadomestile druge metode zdravljenja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV