Bibaleze.si

Med otroki do 15. leta starosti 0,051 odstotka slepih in slabovidnih

STA/N. K.

Zdrav otrok

0
15. 10. 2015 10.38

Danes obeležujemo svetovni dan bele palice. V Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije ob tej priložnosti opozarjajo, da so pogoji za življenje in delo ljudi z okvarami vida v nekaterih državah urejeni bolje, v drugih slabše in "na žalost se Slovenija uvršča med zadnje".

Slepa oseba

 

Državni zbor je julija 2008 sprejel novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki določa, da se iz obveznega zdravstvenega zavarovanja v celoti krije tudi celovita obravnava, vključno z zdravljenjem in rehabilitacijo slepote in slabovidnosti v skladu z veljavno klasifikacijo Svetovne zdravstvene organizacije, izpostavljajo v zvezi. A kot ugotavljajo, po več kot sedmih letih od sprejema novele te pravice še vedno ni mogoče uveljaviti.

Slepa oseba
Slepa oseba FOTO: Thinkstock

Zato slovensko javnost, pristojne organe in politike, predvsem pa ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc sprašujejo, kdaj bodo ljudje z okvarami vida končno prišli do uzakonjene pravice, do celovite rehabilitacije slepih in slabovidnih. Skrbi jih, ali je morda namera ministrice Kolar Celarčeve, da z načrtovanimi spremembami zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju to pravico ukine, "še preden jo je bilo moč uveljaviti".

Ob današnjem dnevu bo sicer predsednik državnega zbora Milan Brglez obiskal Knjižnico slepih in slabovidnih Minke Skaberne v Ljubljani ter se seznanil z njenim delovanjem, z njeno tradicijo in z aktivnostmi, ki se izvajajo pri njih. Projekt Knjižnica slepih in slabovidnih je s sredstvi Evropskega socialnega sklada zaživel leta 2013, zaključil pa se bo prihodnji mesec, so sporočili iz državnega zbora.

V Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije je vključenih devet medobčinskih društev. Uradnih evidenc o tem, koliko slepih in slabovidnih oseb je v Sloveniji, ni, pravijo v zvezi. A na osnovi podatkov mednarodnih študij ocenjujejo, da je število slepih in slabovidnih oseb, ki bi potrebovale celovito rehabilitacijo, bistveno večje, kot kažejo študije.

Izpostavljajo, da povsod po svetu narašča število odraslih slepih in slabovidnih oseb, še zlasti po 50. letu starosti. Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije je med otroki do 15. leta starosti 0,051 odstotka slepih in slabovidnih, v starostni skupini od 15 do 49 let je slepih in slabovidnih 0,15 odstotka, pri starejših od 50 pa je prevalenca slepote in slabovidnosti 1,2 odstotka.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855