Bibaleze.si

Moj otrok ima atopijski dermatitis

Mateja Kržišnik

Zdrav otrok

14
03. 01. 2012 07.30

Atopijski dermatitis je kronična alergijska bolezen kože, ki se v polovici vseh primerov pojavi že v otroštvu, najpogosteje med 4. in 8. mesecem starosti. Za bolezen, katere podlaga je napaka v tvorbi določenih snovi v koži, je značilna zelo suha in srbeča koža.

Najbolj nadležno je praskanje.

 

Kaj je atopijski dermatitis?

Atopijski dermatitis je kronična alergijska bolezen, ki naj bi pestila kar 50 milijonov Evropejcev. Bolezen, ki jo ima kar 20 odstotkov otrok, naj bi bila dedno pogojena. Pri dojenčkih se prvi znaki bolezni običajno pokažejo že v obdobju 4.–8. meseca starosti, medtem ko simptomi izginejo med 4. In 5. Letom starosti. Dobra stran bolezni je, da se z njo v odrasli dobi spopada zelo nizek odstotek ljudi – pri otrocih namreč bolezensko stanje mine samo od sebe, nekaj odstotkov bolnikov pa ima težave s suho kožo celo življenje.

Koža pri atopijskem dermatitisu
Koža pri atopijskem dermatitisuFOTO: iStockphoto

Za atopijskim dermatitisom zboleva vse več otrok

Po podatkih Dermatovenerološke klinike v Ljubljani naj bi se razširjenost kožne astme, kot nekateri imenujejo atopijski dermatitis, med otroci zelo povečala. Vse to je zelo povezano z vse večjim onesnaževanjem okolja ter izpostavljenostjo alergenom (pršice v hišnem prahu, cvetni prah, prisotnost živali, centralno ogrevanje, opremljanje prostorov s preprogami itd.). Dermatologi navajajo, da je to težava, zaradi katere posamezniki v zadnjem času najpogosteje potrebujejo njihovo pomoč.

Kako prepoznati atopijski dermatitis?

Za atopijski dermatitis je značilna zelo suha koža, ki srbi. Pogosto se pojavlja občutek, kot da je pretesna. Na njej se pojavijo luske, včasih pa tudi rdeča žarišča, zlasti na obrazu, vratu, komolčnih in kolenskih pregibih ter na rokah in stopalih. Koža je suha zato, ker je v njej premalo lipidov – to so snovi, ki skrbijo za njeno nepropustnost. Celice povrhnjice postanejo slabše povezane, zaradi česar imajo dražeče snovi in alergeni zelo dobro možnost prodiranja v kožo. Ta postane suha, zaradi neprestanega odzivanja na stvari, ki dražijo, pa vedno bolj vneta, razdražena.

Preprečite praskanje!

Dermatologi govorijo o začaranem krogu atopije – ko je koža suha in srbi, se je namreč zelo težko nadzirati, da se ne bi praskali. Otrokom je to še težje. Vendar je treba vedeti, da praskanje, ki za kratek čas pomeni olajšanje, kožo samo še bolj razdraži in poškoduje, kar pa nato alergenom in dražečim snovem omogoča še lažje in globlje prodiranje. Prav zato je treba upoštevati nasvete dermatologa in še več pozornosti nameniti ustrezni negi kože.

Najbolj nadležno je praskanje.
Najbolj nadležno je praskanje. FOTO: iStockphoto

Samopomoč pri atopijskem dermatitisu

Pri zdravljenju te kožne bolezni je treba poskrbeti za:
– ustrezno nego kože in osebno higieno,
– odpravo vseh dejavnikov, ki dražijo kožo,
– vzdrževanje zdravega okolja in uživanje kakovostne, uravnotežene prehrane, ki ni alergena.

Ustrezna nega kože in osebna higiena

Razdražena koža potrebuje posebno nego. Dermatologi zato bolj kot kopanje priporočajo tuširanje s toplo vodo, pri čemer uporabljajte blaga mila ali gele, ki niso odišavljeni (oziroma tiste, ki vam jih je svetoval dermatolog). Umivajte se z rokami in ne z gobicami, mrežicami ali spužvami, po tuširanju pa s kože temeljito sperite milo ali gel. Kože nato ne drgnite z brisačo, ampak popivnajte vodo z nje. Redno skrbite tudi za nohte – še posebej pri otrocih je pomembno, da imajo negovane in postrižene nohte, saj se težko nadzorujejo pri praskanju. Po tuširanju je priporočljiva uporaba vlažilne kreme, ki mora biti prilagojena za lajšanje težav z atopijskim dermatitisom. Vlažilne kreme pomagajo koži vzpostaviti ravnovesje lipidov in jo zaščitijo pred vdorom vseh dražečih snovi.

Odprava dejavnikov, ki dražijo kožo

Med dejavnike, ki najbolj dražijo kožo, sodijo oblačila. Ta naj bodo bombažna, ne volnena ali sintetična. Oblačila redno perite s pralnim praškom, ki naj bo blag in brez kakršnih koli dišav, izogibajte pa se tudi uporabi mehčalca. Enako velja za plišaste igrače, ki so pravo leglo pršic in prahu.

Vzdrževanje zdravega okolja in uživanje kakovostne, uravnotežene prehrane, ki ni alergena.

Vzdrževanje zdravega okolja pomeni redno zračenje in sesanje prostorov ter bolj pogosta menjava posteljnine. Pomemben dejavnik atopijskega dermatitisa je tudi vse bolj pogosto odločanje za centralno ogrevanje stanovanj. Prav zato dermatologi svetujejo, da otrokove sobe nikoli ne ogrevate nad 19 °C.

Izsledki raziskav kažejo, da naj bi na razvoj atopijskega dermatitisa vplivala tudi prehrana. Tu velja še posebej omeniti izogibanje živil, ki spadajo v skupino alergenih oziroma je verjetno alergije višja kot pri drugih: jajca, oreški (arašidi), jagode, citrusi, med, čokolada, kakav itd.

Še kako pomembno je, kakšno hrano uživa vaš otrok!
Še kako pomembno je, kakšno hrano uživa vaš otrok!FOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863