Bibaleze.si

Kako poteka korekcija štrlečih ušes?

Mateja Kržišnik

Zdrav otrok

5
30. 04. 2012 06.58

V uredništvo Bibaleze.si se je po nasvet obrnila mamica dveletne deklice, ki ima izrazito štrleča ušesa. Kako operativno rešiti to estetsko napako, ki je opazna že pri novorojenčku, smo se pogovarjali s specialistom otorinolaringologije Borisom Onišakom.

Deformacija ušes je pogosta estetska napaka, ki se jo opazi že pri novorojenčkih.

 

Za operacijo se odločitev pred vstopov v šolo

Boris Onišak, dr. med., ustanovitelj Estetike Onišak in predstojnik oddelka za otorinolaringologijo Splošne bolnišnice Murska Sobota, pravi, da se spremenjena oblika ušes pojavlja družinsko oziroma je dedna. "Nastane zato, ker se v ušesnem hrustancu ne razvijejo primerne gube." Ker je otrok, ki imajo štrleča ušesa, nemalo, je operacijo – če se zanjo odločimo – priporočeno načrtovati po dopolnjenem petem letom starosti. Takrat namreč uho doseže 90 % odrasle velikosti in je že v celoti izoblikovano. Prav tako pa je predšolsko obdobje primerno za izvedbo tovrstnega posega – otroci s štrlečimi ušesi so pogosto tarča posmeha sovrstnikov, zbadanje pa lahko pusti trajne posledice v njihovem duševnem razvoju.

Operacijo deformiranih ušes je dobro opraviti pred vstopom v šolo.
Operacijo deformiranih ušes je dobro opraviti pred vstopom v šolo. FOTO: iStockphoto

Kako poteka operacija štrlečih uhljev?

Boris Onišak, dr. med., pravi, da »kirurško korekcijo štrlečih ušes (otoplastika) lahko izvedemo po dopolnjenem 5. letu starosti, ker je šele takrat ušesni hrustanec dovolj čvrst, da se ga lahko preoblikuje, hkrati pa je takrat tudi že velikost ušesa primerljiva z ušesom pri odraslih. Operacija se ponavadi opravi v splošni anesteziji za otroke do starosti 12 let, pri starejših pa je možna operacija tudi v lokalni anesteziji. Kožni rez poteka za ušesom, tik nad gubo, kjer se uho stika s skalpom. Zato pooperativna brazgotina praktično ni vidna. Hrustanec preoblikujemo, stanjšamo, po potrebi ga delno odstranimo in zapognemo nazaj proti glavi. To lahko dosežemo z različnimi tehnikami: s šivanjem hrustanca ali pa oslabitvijo površinske napetosti hrustanca s prednje strani. Pooperativna brazgotina je odvisna od lastnosti kože pri celjenju ran. Uho pri operaciji vedno hiperkorigiramo. To pomeni, da je uho po operaciji bolj prislonjeno k glavi, kot smo načrtovali, ker se v pol leta po operaciji ponovno rahlo razpre do pričakovane oblike. Rano zašijemo s podkožnimi, samorazgradljivimi šivi in jih zato ni potrebno odstranjevati.«

Koliko časa bo naš otrok okreval in ali bo moral jemati kakšna zdravila?

Poseg, ki traja približno 1–2 uri, se zaključi s povitjem ušes. "Po operaciji povijemo ušesa z elastičnim povojem, ter ga odstranimo 7 dni po operaciji. Oteklina in podplutbe izginejo v približno 14 dneh, dokončna oblika uhljev je dosežena v približno 1–2 mesecih. Od sedmega dne po operaciji tudi več ni potrebno nositi nobenega povoja čez dan. Pomembno pa je še nositi trak preko obeh uhljev ponoči, pri igri z drugimi otroki ali pa pri aktivnostih, kjer bi se lahko oblika uhlja poškodovala. Prve 4 tedne po operaciji odsvetujem igranje kontaktnih športov (košarka, nogomet ...)," je povedal specialist otorinolaringologije Onišak.

Kaj pa zapleti?

Naš sogovornik je povedal, da se po operaciji lahko pojavijo oteklina, podplutbe, blage bolečine in zmanjšana občutljivost operiranega ušesa. Včasih se tudi zgodi, da se ušesa vrnejo v prvotno stanje. V takem primeru je potrebna še ena operacija.

Operacije štrlečih ušes ne krije zdravstvena zavarovalnica

"Po 1. točki 25. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja (OZZ) storitve estetskih operacij ne sodijo med pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, razen v primeru funkcionalne prizadetosti po poškodbi, okvari ali bolezni, pri čemer operacija odpravlja funkcionalno prizadetost. Glede na uradni dopis iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije operacija štrlečih ušes ne sodi med pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, ne glede na starost zavarovane osebe," pravi dr. med. Boris Onišak.

Deformacija ušes je pogosta estetska napaka, ki se jo opazi že pri novorojenčkih.
Deformacija ušes je pogosta estetska napaka, ki se jo opazi že pri novorojenčkih.FOTO: iStockphoto

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855