Bibaleze.si

Najučinkovitejši postopek za odpravo uši

STA/N. K.

Zdrav otrok

0
04. 01. 2017 06.22

Takoj po začetku leta in po vrnitvi z obšolskih dejavnosti se med otroki, zlasti v starostni skupini med tremi in 11 leti, običajno poveča ušivost. Takrat namreč med njimi prihaja do tesnejših kontaktov. Najučinkovitejši postopek za odpravo uši ostaja razuševanje, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Uši
Uši
Uši FOTO: Thinkstock
Včasih je bila ušivost spremljevalka revščine in slabih higienskih navad, danes pa se pojavlja brez pravila, tudi v državah z najvišjim standardom. Najpogostejše so naglavne - sive uši, ki ne prenašajo bolezni, vendar s svojimi izločki povzročajo neprijetno srbenje, so navedli na NIJZ.

Uši so prisotne pri štirih do 25 odstotkih predšolskih in šolskih otrok, najpogosteje v starostni skupini med tremi in 11 leti. V tej starostni skupini se po podatkih Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi uši vsako leto dobi šest do 12 milijonov otrok. Manj pogosta je ušivost med Afroameričani, domnevno zaradi oblike las, ki onemogoča oprijemališče uši.

Kot izpostavljajo na NIJZ, se razširjenost ušivosti povečuje, obenem pa tudi odpornost na insekticide. Zato na inštitutu staršem in skrbnikom priporočajo, da nikoli ne uporabijo istega preparata več kot dvakrat, ampak ga zamenjajo z preparatom s katero drugo aktivno učinkovino.

Med najpogostejše napake pri odstranjevanju uši na inštitutu prištevajo uporabo sredstev, kot so kis, petrolej, različna eterična olja, pasji šampon ali celo biopips. Ta sredstva namreč niso dokazano učinkovita. Prav tako opozarjajo na nedoslednost pri postopku razuševanja ter na neučinkovitost elektronskega glavnička ali likalnika za lase.

Najučinkovitejši postopek za odpravo uši po njihovih zagotovilih ostaja razuševanje. Preparat proti naglavnim ušem je treba nanesti na suho lasišče, ga skrbno razporediti po vsem lasišču, pustiti učinkovati in ga nato sprati z vodo. Razuševanje je treba ponoviti na enak način čez en teden do 10 dni, med prvim in drugim postopkom pa je treba lasišče vsak dan prečesavati z gostim glavnikom. Dodajajo, da las ni dobro umiti še vsaj dan ali dva po spiranju preparata za razuševanje.

Nenazadnje na NIJZ po končanem postopku razuševanja svetujejo še oprati vse glavnike, krtače, perilo, oblačila, brisače in posteljnino, ki so bili v stiku z lasmi, v vroči vodi na temperaturi okoli 60 stopinj Celzija. "Predmete, ki jih ni mogoče oprati, pa nepropustno zapremo v plastično vrečko in pustimo 10 do 14 dni na sobni temperaturi ali 24 ur v zamrzovalniku. Obenem še temeljito posesamo oblazinjeno pohištvo in preproge," še svetujejo na NIJZ.

Uši
UšiFOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863