Strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenija pravijo, da vsako leto za tuberkulozo zboli približno devet milijonov ljudi, vsako leto pa jih umre dva do tri milijone, največ v državah v razvoju, vendar se z leti razširjenost okužbe zmanjšuje. To lahko pripišemo boljšim življenjskim razmeram, cepljenju proti tej nalezljivi bolezni, uspešnim zdravilom, kontroli mleka …
Kaj pravzaprav je tuberkuloza in kako se prenaša?
Tuberkuloza je nalezljiva bolezen pljuč, ki primarno prizadene pljuča in pogosto poteka kronično, s številnimi zapleti, na žalost pa se lahko konča tudi s smrtjo. Bacili se prenašajo kapljično, in sicer s kihanjem, kašljanjem, govorjenjem. Najbolj izpostavljeni okuženi osebi so družinski člani.

Ali so lahko med zbolelimi tudi nosečnice in otroci?
''Obolele matere lahko prenesejo na otroka okužbo pred ali med porodom. Polovica okuženih otrok pokaže znake obolenja v prvem letu starosti: zvišana telesna temperatura, slaba ješčnost, slaba razvoj in rast, težave z dihanjem, otekla jetra in vranica,'' pojasnjujejo na IVZ.
Do leta 2005 je bilo v Sloveniji obvezno cepljenje proti tuberkulozi, starši so morali dojenčka cepiti v prvem letu starosti, nato pa je bilo to ukinjeno zaradi upadanja primerov tuberkuloze.
Kakšno je zdravljenje?
Če zdravnik pri osebi sumi, da gre za tuberkulozo, se odloči za rentgensko sliko pljuč, preiskavo kužnin in posebne krvne preiskave. Zdravljenje traja od pol leta do devet mesecev, bolnik pa mora uživati kombinacijo različnih antibiotikov.
Kako lahko to bolezen preprečimo?
Z ustrezno higieno, urejenim življenjem, zdravo in uravnoteženo prehrano ter zadostnim gibanjem lahko bolezen preprečimo.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV