
Pri teh boleznih gre v osnovi za prirojeno genetsko okvaro imunskega sistema, ki povzroči moteno delovanje imunskega sistema, zaradi neustrezne imunske obrambe poleg pogostejših in dolgotrajnejših okužb pa se lahko pojavijo tudi avtoimunske in maligne bolezni.
"Ker gre za genetsko okvaro, ne obstaja neka preventiva, ki bi preprečevala te bolezni. Pomembno je predvsem, da jih zgodaj odkrijemo," je poudaril Avčin. Pri opozorilnih znakih za primarne imunske pomanjkljivosti je navedel težje okužbe sinusov, več kot štiri okužbe ušes v enem letu, ponavljajoče pljučnice, neobičajne ognojke na koži ali v notranjih organih, ponavljajoče glivične okužbe ali težka septična stanja, pri katerih je potrebno bolnišnično zdravljenje.
Vodja službe pravi, da se ta bolezen najpogosteje pojavi in odkrije že v otroškem obdobju, del imunskih pomanjkljivosti pa se lahko pokaže šele pri odraslih bolnikih. V namen ozaveščanja širše javnosti o pomenu imunskih bolezni so v službi za alergologijo, revmatologijo in klinično imunologijo na Pediatrični kliniki ustanovili Društvo za pomoč otrokom z imunskimi boleznimi. Problem je namreč iz leta v leto večji, oboleva vedno več otrok, bolezensko stanje otroka pa je lahko zelo resno, v najhujših primerih celo smrtno.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV